Na hlavný obsah

Zelenskyj a Biden podpísali 10-ročnú bezpečnostnú dohodu. Slúži ako „most“ Kyjeva do NATO, píše Reuters

Ukrajinu vyzýva k reformám.

Zelenskyj a Biden podpísali 10-ročnú bezpečnostnú dohodu. Slúži ako „most“ Kyjeva do NATO, píše Reuters
Archívna snímka - zľava ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a prezident USA Joe Biden. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký náprotivok Joe Biden vo štvrtok (13. 6.) podpísali 10-ročnú americko-ukrajinskú dohodu zameranú na posilnenie bezpečnosti Ukrajiny. Stalo sa tak trojdňového summitu skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7, ktorý sa koná na juhu Talianska.

Dokument okrem iného stanovuje, že obe vlády sa do 24 hodín stretnú na najvyššej úrovni, aby prerokovali reakciu v prípade ozbrojeného útoku na Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters.

Dohoda podľa nej tiež slúži ako „most“ pre prípadné členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii. Ukrajina sa už tretí rok s pomocou USA a ďalších západných krajín bráni ozbrojenej ruskej agresii.

Ukrajina musí zaviesť reformy

Američania sa zaväzujú tiež k ďalšej vojenskej podpore, spolupráci v oblasti obranného priemyslu a výmene spravodajských informácií. Súčasne je Ukrajina vyzvaná na vykonanie rôznych reforiem, napríklad v oblasti justície, trestného stíhania a boja proti korupcii, ale tiež vojenských schopností a štruktúr, aby v budúcnosti dosiahla štandardy NATO.

„Spojené štáty opätovne potvrdzujú, že budúcnosť Ukrajiny je v rámci NATO,“ uvádza sa v dokumente, ktorý zverejnila americká vláda. Zároveň je však zrejmé, že podľa USA čaká Ukrajinu na vstup do vojenskej aliancie ešte dlhá cesta, všimli si agentúry.

Podľa očakávania dohoda neobsahuje žiadne záväzky na nasadenie amerických ozbrojených síl na obranu Ukrajiny. Podľa americkej vlády je cieľom skôr umožniť Ukrajine, aby sa naďalej bránila sama.

Dohoda tiež neobsahuje žiadne prísľuby dodávok konkrétnych zbraňových systémov. Americká vláda podľa agentúry DPA interpretuje dohodu s Kyjevom ako odkaz Moskve, že je odhodlaná pokračovať v dlhodobej podpore Ukrajiny.

Dohoda s Japonskom

Zelenskyj vo štvrtok tiež podpísal bezpečnostnú dohodu svojej krajiny s Japonskom. V roku 2024 Tokio poskytne Ukrajine 4,5 miliardy dolárov (asi 4,17 miliardy eur) a bude Kyjev podporovať po celý čas desaťročného trvania dohody. Kyjev už skôr podpísal podobné dohody s viac ako desiatkou krajín vrátane Nemecka.

Lídri krajín skupiny G7 v Taliansku takisto našli zhodu ohľadom využitia výnosov zo zmrazeného ruského majetku.

Ukrajina by mala dostať úver vo výške 50 miliárd dolárov (asi 46,36 miliardy eur). Prvé peniaze by mohli prísť už tento rok. Dohodu nepriamo potvrdili nemecký kancelár Olaf Scholz a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Podľa nich je však ešte potrebné dojednať detaily.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet