Na hlavný obsah

Zelenskyj dúfa, že na samite vo Švajčiarsku sa bude písať história: Nech sa čo najskôr nastolí spravodlivý mier

Na mierovom samite vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín.

Zelenskyj dúfa, že na samite vo Švajčiarsku sa bude písať história: Nech sa čo najskôr nastolí spravodlivý mier
Volodymyr Zelenskyj Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril v sobotu (15. 6.) nádej, že mierový samit o Ukrajine vo Švajčiarsku pomôže rýchlo nastoliť spravodlivý mier. Informuje o tom agentúra AFP.

„Verím, že na tomto samite budeme svedkami toho, ako sa bude písať história,“ povedal Zelenskyj na začiatku dvojdňového stretnutia. „Nech sa čo najskôr nastolí spravodlivý mier,“ dodal.

Podľa ukrajinského prezidenta by mohol samit zvýšiť tlak na Moskvu. Švajčiarska prezidentka Viola Amherdová uviedla, že cieľom konferencie je inšpirovať proces pre trvalý a spravodlivý mier.

Dôležitosť medzinárodného práva ako základu medzinárodného poriadku je podľa nej ústredným bodom, informuje agentúra DPA. „Ruský útok ho porušuje tým najvážnejším spôsobom,“ povedala Amherdová.

Na mierovom samite vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií. Ruskú federáciu na summit nepozvali a nezúčastní sa na ňom ani Čína.

Putinove požiadavky

V piatok, deň pred začiatkom samitu, ruský prezident Vladimir Putin zopakoval mierový plán Kremľa, v ktorom požaduje, aby sa ukrajinské jednotky stiahli zo štyroch oblastí na juhu a východe krajiny – Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti.

Moskva tieto oblasti predvlani nelegálne anektovala, ale ovláda len časti z nich. Rusko v návrhu taktiež požaduje, aby sa Kyjev vzdal snahy o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO), uvádza stanica CNN.

Zelenskyj v piatok odmietol podmienky šéfa Kremľa. Označil ich za ultimáta a Putinove návrhy prirovnal k politike nacistického vodcu Adolfa Hitlera. „Putin chápe, že sa uskutoční mierový summit. Že väčšina sveta je na strane Ukrajiny, na strane života. A v predvečer summitu, uprostred leteckých sirén, zabíjania ľudí a raketových útokov, zrejme hovorí o nejakom ultimáte,“ reagoval Zelenskyj.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet