Na hlavný obsah

Exprezidentka Čaputová reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu SR, vyjadrila sa aj k výzve Roberta Fica

Napadnutím novely na ústavnom súde len realizovala svoju právomoc.

Exprezidentka Čaputová reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu SR, vyjadrila sa aj k výzve Roberta Fica
Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje stredajší (3. 7.) nález Ústavného súdu SR, ktorý v prevažnej časti nekonštatoval protiústavnosť novely trestných kódexov.

Na sociálnej sieti ďalej poukázala na to, že napadnutím novely na Ústavnom súde SR len vecne realizovala svoju ústavnú právomoc.

„O opodstatnenosti podrobiť novú právnu úpravu prieskumu Ústavným súdom svedčí to, že niektoré jej časti súd označil za protiústavné,“ zdôraznila.

K výzve na ospravedlnenie, ktorú jej adresoval premiér Robert Fico (Smer-SD) skonštatovala, že ani v tomto prípade nepoužívala osobné útoky, ale vecne realizovala svoju ústavnú právomoc. „Vecná kritika je a má zostať rešpektovanou súčasťou každej zdravej demokracie,“ dodala.

ÚS SR v stredu rozhodol, že väčšina napadnutej novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR, niektoré časti však nie. Vyslovenie nesúladu s ústavou sa okrem iného netýka ani zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry či zmien trestných sadzieb alebo hraníc škôd pri majetkovej trestnej činnosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko