Predsedovia organizácií Demokratickej strany vo všetkých 50 štátoch USA podporujú viceprezidentku Kamalu Harrisovú ako novú uchádzačku o nomináciu na prezidentskú funkciu namiesto šéfa Bieleho domu Joea Bidena, ktorý sa kandidatúry v nedeľu (21. 7.) vzdal. Napísala to v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.
Predsedovia podľa nich uskutočnili konferenčný hovor v nedeľu po tom, ako Biden oznámil, že odstupuje z boja o Biely dom. Jeden zo zdrojov uviedol, že Harrisová má ako kandidátka na prezidenta ich „plnú podporu“.
Viaceré zdroje pre agentúru Reuters takisto uviedli, že predstavitelia Harrisovej kampane, jej spojenci a podporovatelia začali oslovovať delegátov augustového nominačného zjazdu demokratov, aby zabezpečili podporu pre jej nomináciu za kandidátku na prezidentku v novembrových voľbách.
S oslovovaním delegátov sa začalo krátko po tom, čo úradujúci prezident Joe Biden v nedeľu oznámil, že odstupuje z boja za znovuzvolenie v novembrových voľbách.
Kandidatúru nemá istú
Napriek tomu, že Biden podporil Harrisovej kandidatúru na prezidentku, aby mohla súperiť s republikánskym vyzývateľom a exprezidentom Donaldom Trumpom, musí presvedčiť najmenej 1 969 z 3 936 delegátov nominačného zjazdu. Tí sa zídu v Chicagu od 19. do 22. augusta, aby vybrali prezidentského kandidáta Demokratickej strany.
Väčšina z nich podporovala Bidena a po jeho odstúpení nie sú ničím viazaní, aby niekoho podporovali.
Podporu kandidatúre Harrisovej už vyslovili niektorí demokratickí guvernéri amerických štátov. Urobili tak guvernéri Kalifornie, Severnej Karolíny, Colorada či Pensylvánie. Na jej stranu sa postavil aj minister dopravy Pete Buttigieg, ktorý sa v roku 2020 neúspešne uchádzal o prezidentskú nomináciu.
Viac peňazí na kampaň
Odstúpenie amerického prezidenta Joea Bidena z boja o znovuzvolenie prinieslo obrat v schopnosti Demokratickej strany vyberať peniaze na kampaň. Jej hlavný sprostredkovateľ príspevkov oznámil, že nedeľa je v tomto smere najúspešnejším dňom aktuálneho volebného cyklu.
Americké médiá medzitým informujú, že peniaze vybrané predtým na Bidenovu kampaň sú už pod kontrolou jeho viceprezidentky a pravdepodobnenovej kandidátky demokratov Kamaly Harrisovej.
Demokrati po Bidenovom odstúpení vybrali skoro 50 miliónov dolárov, oznámila platforma ActBlue, ktorá pre stranu sprostredkuje príspevky. „Drobní darcovia sú motivovaní a pripravení zapojiť sa do týchto volieb,“ uvádza na sociálnej sieti X.
V uplynulých týždňoch mal Biden s výberom príspevkov problémy v nadväznosti na svoj zlý výkon v televíznej debate so svojím republikánskym rivalom Donaldom Trumpom. Mnohí veľkí sponzori demokratov následne Bidena vyzvali na ukončenie kandidatúry a niektorí dokonca avizovali, že pozastavujú svoje príspevky, kým tak neurobí.
O pár hodín po Bidenovom nedeľňajšom oznámení, že nebude kandidovať a že podporuje prezidentskú kandidatúru Harrisovej, už niektorí darcovia vystúpili na podporu viceprezidentky.
Vzácne vyhlásenie prišlo od Karly Jurvetsonovej, ktorá v posledných rokoch demokratom darovala vyše 40 miliónov dolárov, napísal denník The New York Times (NYT). „Od tejto chvíle až do dňa volieb budem pracovať na tom, aby Harrisovú zvolili,“ povedala americká lekárka a filantropka, ktorú považujú za jedného z hlavných sponzorov Demokratickej strany.
Desiatky miliónov
Bidenova kampaň už formálne nesie meno viceprezidentky, ktorá okamžite získala prístup k peniazom vybraným na znovuzvolenie prezidenta, uvádzajú americké médiá. Bidenov štáb na konci júna informoval, že mal k dispozícii 95 miliónov dolárov.
Harrisová bola ako opätovná kandidátka na viceprezidentský post súčasťou Bidenovho účtovníctva, prevedenie peňazí pod jej kontrolu je tak pravdepodobne „z právneho hľadiska priamočiare“, uvádza NYT.
Členka americkej Federálnej volebnej komisie (FEC) Dara Lindenbaumová uviedla, že vzhľadom na to, že Harrisovú už viedli v dokumentácii k registrácii kampane Biden-Harrisová, skoršie príspevky jej patria. „Z môjho pohľadu to je uzavretá vec,“ povedala.
Viceprezidentka tiež preberá rozsiahlu volebnú operáciu, ktorej sa venuje asi 1 300 pracovníkov a desiatky kancelárií naprieč USA.
Šéfky Bidenovej kampane Len O’Malleyová Dillonová a Júlia Chavezová Rodriguezová podľa informácií NYT v nedeľu informovali personál, že teraz pracujú pre štáb „Harris for president“.