Na hlavný obsah

Kocian a Ďuriš sa zhodujú: Do štvrťfinále nepostúpilo lepšie mužstvo, Angličania už boli pochovaní

Slovákov delili od postupu do štvrťfinále ME sekundy.

Kocian a Ďuriš sa zhodujú: Do štvrťfinále nepostúpilo lepšie mužstvo, Angličania už boli pochovaní
Slovenský útočník Róbert Boženík po prehre s Anglickom. Foto: TASR/AP

Slovenskí futbalisti sa s európskym šampionátom v Nemecku rozlúčili v osemfinále po prehre s favorizovaným Anglickom. Na obhajcov striebra z predošlého kontinentálneho turnaja nestačili po prehre 1:2 po predĺžení. Vypadnutie ich bolelo o to viac, že od historického postupu medzi osmičku najlepších ich delili sekundy.

A hoci sa po záverečnom hvizde zjavil na tvári slovenských reprezentantov obrovský smútok a sklamanie, bývalý reprezentačný tréner Ján Kocian a bývalý futbalista Peter Ďuriš, sa v diskusnej relácii RTVS Šport :24 zhodli, že Slováci sa nemajú za čo hanbiť.

„Na celé mužstvo, a to, ako sme sa futbalovo odprezentovali, som hrdý. Chvíľu to bude bolieť, niekoho možno aj celý život, ale celej vyspelej futbalovej Európe sme ukázali, ako momentálne hrá slovenský národný tím,“ vyslovil slová chvály expert RTVS Ďuriš, podľa ktorého Slováci prinútili víťazov C-skupiny predviesť výkon na hranici svojej výkonnosti.

Pozrite si celú diskusnú reláciu Šport :24, v ktorej sa moderátor Peter Čambor rozprával o pôsobení Slovenska na ME 2024 s Jánom Kocianom a Petrom Ďurišom:

„Určite sme ich donútili siahnuť si na dno síl. Oni nieže vstali z mŕtvych, oni boli pochovaní. To, čo predviedol Bellingham v nadstavenom čase ukázalo veľkosť individuálnej kvality. Čo sa týka tímu, Angličania hrali proti nám veľmi slabo. Nebolo to však preto, že sú slabé mužstvo, ale preto, že slovenský tím hral skvele – dobre pressoval, dobre bránil a celá obranná formácia podala heroické svetové výkony,“ pokračoval v pozitívnom duchu Ďuriš.

Ján Kocian označil výkon proti Angličanom ako vyvrcholenie práce trénera Francesca Calzonu a zároveň aj znamenie, že slovenská seniorská reprezentácia je na dobrej ceste. Podľa prvého Slováka, ktorý si zahral v nemeckej Bundeslige, však do štvrťfinále nepostúpilo lepšie mužstvo.

„Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Keby nám niekto pred európskym šampionátom povedal, že budeme v osemfinále proti Anglicku lepším mužstvom a len pár sekúnd nás bude deliť od niečoho veľkého, tak by sme to určite brali. Výkon bol odrazom cesty, ktorú nastolil tréner Calzona,“ nechal sa počuť 66-ročný odborník.

Vyrovnávajúci gól mohol Slovákov nahlodať

Sokoli prišli o historické víťazstvo v piatej minúte nadstaveného času, keď ich od postupu medzi osmičku najlepších delili sekundy. Následne im v úvodnej minúte predĺženia zasadil rozhodujúci úder kapitán Albionu Harry Kane. Podľa Kociana mohol vyrovnávajúci gól Bellinghama na 1:1 Slovákov mentálne nahlodať, čo sa odrazilo práve v úvode predĺženia.

„Myslím si, že to troška malo vplyv. Ste blízko k skutočne veľkému úspechu, chýba pár sekúnd. Potom už taktiež cítite aj úbytok síl a zrazu dostanete takúto ranu. Samozrejme, pred predĺžením je krátka prestávka, ale potom už stačí len mala chybička a postavy ako Bellingham či Kane to vedia využiť. Hľadať vinníka je už teraz zbytočné,“ nechal sa počuť bývalý reprezentačný kouč.

„Bolo to na škodu veci, ale treba povedať aj to, čo nasledovalo potom. Veľký Albion sme prakticky skoro celé predĺženie, nechcem povedať, že bili, ale hrali pred vlastnou šestnástkou a nevedeli si rady s našou ofenzívou. Boli radi, keď sa dostali k lopte. Oni boli tí, ktorí sa báli o výsledok. To je niečo, čo sme si pred šampionátom nevedeli predstaviť,“ uzavrel svoje hodnotenie Kocian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport