Na hlavný obsah

Krúpy a prudké lejaky: Pozor na búrky, SHMÚ rozšíril výstrahy na ďalšie okresy

Obyvateľov Slovenska potrápia aj horúčavy.

Krúpy a prudké lejaky: Pozor na búrky, SHMÚ rozšíril výstrahy na ďalšie okresy
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) rozšíril prvostupňové výstrahy pred možnými búrkami na ďalšie okresy, prevažne západného a severozápadného Slovenska. Na juhovýchode krajiny zas môžu teploty vzduchu atakovať v nedeľu (7. 7.) popoludní až 33 stupňov. Meteorológovia o tom informovali na svojom webe.

Výstrahy pred búrkami by mali podľa SHMÚ začať platiť v nedeľu o 14.00 h. Týkajú sa celého Bratislavského, Trnavského, Trenčianskeho kraja i väčšiny územia Žilinského kraja, s výnimkou okresov Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Turčianske Teplice. Tiež okresov Nitra, Topoľčany a Šaľa.

Búrky môžu sprevádzať krúpy, nárazový vietor do 85 kilometrov za hodinu a prudký lejak s intenzitou do 30 milimetrov v priebehu polhodiny. Výstrahy predbežne platia do do pondelkového (8. 7.) rána.

Intenzita sprievodných javov sa podľa SHMÚ v danej ročnej dobe a oblasti vyskytuje bežne, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. „Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ dodali meteorológovia.

Vysoké teploty do 33 stupňov sa môžu vyskytnúť na väčšine územia Košického kraja, s výnimkou okresov Spišská Nová Ves, Rožňava a Gelnica. Tiež v okresoch Humenné a Vranov nad Topľou.

Výstraha by mala platiť v nedeľu od 14.00 h do 18.00 h. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňujú meteorológovia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko