Na hlavný obsah

Letisko Kuchyňa je pripravené na stíhačky F-16. Letecký záchytný systém úspešne otestovali

Prvé dve stíhačky pristanú v Kuchyni koncom júla.

Letisko Kuchyňa je pripravené na stíhačky F-16. Letecký záchytný systém úspešne otestovali
Na snímke testovanie záchytného lana na stíhačke F-16, ktorá pristáva na vojenskom letisku Kuchyňa pri Malackách. Foto: TASR/Martin Baumann

Na vojenskom letisku Kuchyňa v stredu (10. 7.) úspešne otestovali letecký záchytný systém BAK-12. Ide o ďalší krok k tomu, aby sa na letisku mohli umiestniť stíhačky F-16. Na certifikačnom teste sa zúčastnili štátny tajomník Ministerstva obrany (MO) SR Martin Vojtašovič a veľvyslanec USA v SR Gautam Rana.

„Letisko v Kuchyni je maximálne pripravené na to, aby sme prijali stíhačky F-16 v plnej miere. Takisto sú pripravené hangáre,“ vyhlásil štátny tajomník. Na hangároch sa podľa neho dokončujú posledné práce.

Pripomenul, že prvé dve stíhačky pristanú v Kuchyni koncom júla, tretia priletí do konca tohto roka. V Kuchyni budú umiestnené do ukončenia rekonštrukcie letiska Sliač. Celkovo má SR objednaných 14 lietadiel.

Americký veľvyslanec ocenil úsilie slovenských aj amerických vzdušných síl pri príprave certifikácie. Projekt bol podľa neho dokončený za deväť mesiacov, hoci zvyčajne trvá realizácia rok. „Oslavujeme ďalší míľnik v našej bezpečnostnej spolupráci,“ zhodnotil.

Veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR Róbert Tóth vysvetlil, že systém sa používa pri núdzových situáciách, v ktorých dokáže zabrzdiť lietadlo. „BAK-12 je núdzový záchytný lanový systém,“ načrtol s tým, že nastupuje, keď nemožno použiť brzdy ani núdzový padák.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko