Bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa v júnovom prieskume českého analytického ústavu STEM stala najlepšie hodnotenou zahraničnou političkou spolu s pápežom Františkom.
Kladne ju vníma 68 percent Čechov. Hodnotenie jej nástupcu Petra Pellegriniho je výrazne horšie. Výsledky prieskumu ústav zverejnil v utorok (9. 7.).
Čaputová dosiahla v tohtoročnom prieskume ešte o tri percentuálne body lepší výsledok než vlani, i keď už vtedy sa umiestnila na prvej priečke. „K novému slovenskému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu česká verejnosť taká ústretová nie je. Kladný názor naňho vyjadrilo 38 percent opýtaných,“ spresnili výskumníci zo STEM.
Pápež František v prieskume získal podporu 62 percent respondentov, francúzsky prezident Emmanuel Macron 48 percent a nad 40 percent sa dostal aj americký prezident Joe Biden.
V porovnaní s minulým rokom sa zhoršilo vnímanie prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, a to o osem percentuálnych bodov na 38 percent. Dlhodobo najhoršie Česi vnímajú ruského prezidenta Vladimira Putina, jeho podpora je rovnako ako vlani 13 percent.
Hodnotili aj vzťah s ostatnými krajinami
Česi v prieskume hodnotili aj vzťah k ostatným krajinám. Na prvom mieste sa v rebríčku pravidelne umiestňovalo Slovensko. Jeho hodnotenie sa však tento rok mierne zhoršilo.
Jednotkou alebo dvojkou ho ohodnotilo 71 percent ľudí, čo je o štyri percentuálne body menej než vlani. Naopak pribudlo Čechov, ktorí Slovensko oznámkovali štvorkou alebo päťkou. V celkovom hodnotení tak SR predbehlo Rakúsko.
Na treťom mieste skončilo Švajčiarsko, nasledovali Taliansko, Poľsko a Holandsko. Na poslednom mieste s 12 percentami skončila Palestína, 15 percent získalo Rusko, ktoré je zároveň krajinou s najvyšším počtom negatívnych hodnotení.
Rovnako ako vlani klesol v porovnaní s predchádzajúcim rokom podiel sympatií k Ukrajine, a to na 29 percent. Výskumníci podotkli, že hodnoty sa tak vrátili takmer na úroveň pred začiatkom invázie.
Výskumný ústav STEM pravidelne od polovice 90. rokov sleduje vzťah obyvateľov ČR k vybraným krajinám v Európe aj vo svete a tiež k vybraným zahraničným politikom. Na prieskume, ktorý sa uskutočnil od 10. do 17. júna, sa zúčastnilo 1 032 respondentov.