Na hlavný obsah

O odchode na dovolenku neinformujte na sociálnych sieťach, varuje polícia

Toto sú najčastejšie chyby, ktorými ľudia pomáhajú zlodejom.

O odchode na dovolenku neinformujte na sociálnych sieťach, varuje polícia
Ilustračná snímka zlodeja, ktorý otvára dvere. Foto: Profimedia

Polícia neodporúča informovať o odchode na dovolenku na sociálnych sieťach. Taktiež ani zverejňovať statusy z dovolenky počas jej trvania. To upozorňuje možných páchateľov na opustenú domácnosť. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Častou chybou pred odchodom na dovolenku je podľa polície napríklad aj nedostatočné zabezpečenie domácnosti proti vlámaniu.

„Stretávame sa s prípadmi, kedy občania zabudnú zavrieť okno a nechajú ho otvorené na ‚vetračku‘ alebo zabudnú na okná v pivnici rodinného domu, špajze, toalety, strešné okno a podobne. Zavrite preto všetky okná. Môžete ich spraviť ešte bezpečnejšími nalepením bezpečnostnej fólie,“ upozornila polícia.

Pred odchodom na dovolenku treba podľa polície zabezpečiť obydlie kvalitnými mechanickými prostriedkami. Sú nimi kvalitné okná, dvere a zámky, mreže, zosilňujúce fólie na sklenené časti dverí a okien, bezpečnostné sklá či elektronické zabezpečovacie systémy.

Radí tiež vytvoriť zdanie, že v príbytku je niekto prítomný. Dajú sa na to využiť elektronické spínacie zariadenia, ktoré na určitý čas rozsvietia svetlá, zapnú rádio či televíziu. V rámci základných opatrení odporúča aj pripojiť svoje obydlie na pult centralizovanej ochrany polície.

Opatrenia na ochranu domova

Medzi ďalšie opatrenia na ochranu domova patrí aj dôkladné zamykanie dverí a zatváranie okien. Polícia tiež apeluje na ľudí, aby nikdy nenechávali kľúče na dohodnutých miestach z dôvodu, že ich zlodej vždy nájde.

„Zabezpečte byt zabezpečovacím zariadením. Po presťahovaní do nového bytu ihneď vymeňte zámky dverí. Na zvončeky, schránky a dvere uvádzajte svoje priezvisko v množnom čísle a bez akademických titulov, aby ste nepritiahli pozornosť zlodejov,“ doplnila polícia.

Svoj domov môžu ľudia podľa polície ochrániť aj tým, že sa nebudú chváliť nadštandardnými majetkovými pomermi a nebudú doma uschovávať väčšiu finančnú hotovosť.

„Zapíšte si výrobné čísla drahej elektroniky a iných cenností v byte, aby polícia mohla v prípade krádeže tieto veci ľahšie nájsť a vrátiť,“ uzatvorila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko