Na hlavný obsah

Premiér R. Fico vystúpil po atentáte prvýkrát na verejnosti, kritizoval liberálne ideológie

Prihovoril sa účastníkom osláv svätých Cyrila a Metoda.

Premiér R. Fico vystúpil po atentáte prvýkrát na verejnosti, kritizoval liberálne ideológie
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Foto: RTVS

Na celonárodné oslavy 1 161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na bratislavskom hrade Devín prišiel aj premiér Robert Fico (Smer-SD). Ide o jeho prvé vystúpenie na verejnom podujatí od spáchania atentátu na jeho osobu, ktorý sa odohral v polovici mája. Na podujatí vystúpil s príhovorom.

V prejave kritizoval „nezmyselné progresívne a liberálne ideológie“. Hovorí o potrebe spoločne sa postaviť proti týmto ideológiám, ktoré podľa neho poškodzujú Slovensko.

V rámci obrany proti nim bude podľa neho možno treba hľadať zhodu na politickej scéne pri úprave Ústavy SR, aby sa postavila ešte silnejšia hrádza „proti liberálnym a progresivistickým ideológiám“.

„Musíme všetci spoločne postaviť obrovskú hrádzu nezmyselným, progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré sa šíria ako rakovina. Sú to ideológie, ktoré poškodzujú túto krajinu, sú to ideológie, ktoré vznikli možno len predvčerom,“ vyhlásil Fico. Nechce pre „módne trendy“ meniť ústavu alebo zákony. Pripomenul, že v ústave je zakotvená definícia manželstva.

„Ak budeme naďalej ohrozovaní ideológiami, ktoré vznikajú zo dňa na deň, ktoré sa šíria ako jed, ktoré sú v príkrom rozpore s tým, čo máme v Ústave SR, možno budeme musieť hľadať zhodu na slovenskej politickej scéne v ďalších krokoch k úprave Ústavy SR, kedy by sme túto hrádzu proti liberálnym a progresivistickým ideológiám postavili ešte silnejšiu,“ skonštatoval.

Vystúpeniu R. Fica sme sa venovali aj v relácii Správy :24:

Spoločnosť je rozdelená

Premiér vyhlásil, že spoločnosť je rozdelená, kritizoval niektoré médiá, ktoré podľa neho označili sviatok svätých Cyrila a Metoda za prežitok. Podľa Fica sa musia všetci zamyslieť nad tým, čo sa dnes deje na Slovensku a v Európe. „Európa a Slovensko neboli nikdy také rozjatrené, ako sú rozjatrené teraz,“ skonštatoval.

Vyslovil obdiv maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že navštívil Kyjev aj Moskvu. „Keby mi to môj zdravotný stav umožňoval, veľmi rád by som sa k nemu pripojil. Mierových rokovaní, mierových iniciatív nie je nikdy dosť,“ uviedol šéf kabinetu.

„Preto urobme gesto, ktoré by mohlo byť oslavou dnešného večera, že sa všetci nad tým zamyslíme, čo s tým ideme urobiť, aby sa nám nezopakoval 15. máj, aby sa nám nezvyšovalo napätie v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine,“ doplnil premiér.

Toto gesto by podľa neho mohlo byť cestou k hľadaniu prostredia pre korektnú politickú súťaž a korektnú spoluprácu. „Pokiaľ neurobíme niečo v najbližších dňoch a mesiacoch, situácia, ktorá sa vyvíja na Ukrajine, sa môže vymknúť z rúk a môžeme byť svedkami nekontrolovaného vojnového konfliktu,“ odkázal.

Pellegrini vyzdvihol odkaz vierozvestcov

Prezident Peter Pellegrini uviedol, že svätí Cyril a Metod prišli s myšlienkou, že každý národ má právo sláviť liturgiu vo svojom jazyku a že národy sú si rovné vo svojich jazykoch, kultúre a zvykoch a majú právo si ich udržiavať. Vieru presadzovali slušne a bez nenávisti. Nepodvolili sa negatívnym okolnostiam ani nepriazni osudu.

„V živote nie je nič ľahké, ak to má za niečo stáť a solúnski bratia Cyril a Metod si tiež vybrali tú ťažšiu cestu,“ vyhlásil Pellegrini v príhovore.

Poukázal na to, že bratia neuprednostnili pokoj, ale vybrali si rehoľu a vydali sa v ťažkých časoch na náročnú cestu, „aby v ďalekom svete a po tisíckach kilometrov cestovania šírili vzdelanie, kultúru a aby pozdvihli aj náš slovenský národ“.

Najväčšou zbraňou a silou Cyrila a Metoda bola podľa hlavy štátu pravda, viera a argumenty. Dodal, že sa nezlomili ani pred atakmi autorít, ktorí s nimi nesúhlasili.

„Ale vždy svoju pravdu, vieru presadzovali slušne a spôsobom, ktorý nikdy nepokropila žiadna krv a nenávisť. A aj z tohto dôvodu sú naše slová v preambule Ústavy SR aj dnes vysoko aktuálne,“ povedal.

Prezident SR vyjadril nádej, že sa každý z občanov pozrie do svojho vnútra a odpovie si na otázku, čím môže prispieť k tomu, aby sme sa ako národ v týchto zložitých časoch opäť zomkli a opäť šírili dobro, nádej. Verí, že sa Slováci opäť naučia diskutovať na základe argumentov a slušne tak, ako to robili aj Cyril a Metod.

„A aby sme si navždy pamätali, že sme národ síce malý, ale hrdý. A národ, ktorý prežil za tisícročie svojej existencie mnoho zla. Ale keď bol národ slovenský zjednotený, dokázal prežiť všetko, čo sa naň valilo a dosiahli sme úspechy,“ uzavrel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko