Na hlavný obsah

Prezident Pellegrini podpísal novelu zákona o Audiovizuálnom fonde. O financovaní projektov bude rozhodovať rada

Novela má byť účinná od 1. augusta.

Prezident Pellegrini podpísal novelu zákona o Audiovizuálnom fonde. O financovaní projektov bude rozhodovať rada
Prezident SR Peter Pellegrini. Foto: TASR/Jakub Kotian

O poskytnutí financií na podporu audiovizuálnej kultúry nebude po novom rozhodovať riaditeľ Audiovizuálneho fondu (AVF), ale rada. Počet členov rady sa zvýši na 13, pričom piatich členov menuje priamo ministrom kultúry bez návrhu.

Vyplýva to z novely zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorú v utorok (16. 7.) podpísal prezident Peter Pellegrini. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Kancelárie prezidenta SR.

Fakultatívnym dôvodom na odvolanie riaditeľa fondu bude po novom porušenie ustanovenia zákona o AVF. Zavedie sa tiež administratívny poplatok aj pre žiadateľov o finančnú podporu formou štipendia, tým sa má podľa predkladateľov pre žiadateľov zrovnoprávniť režim pri všetkých formách poskytovania financií z fondu.

Zo zákona sa tiež vypúšťa možnosť prerušiť registráciu projektu. Dopĺňajú sa tiež nové dôvody, pre ktoré môže fond zrušiť osvedčenie o registrácii filmového projektu. Výška príspevku štátu na podporu audiovizuálnej kultúry má byť po novom 6,2 milióna eur.

Dozorná komisia bude mať po novom viac členov. Jej počet sa zvýši z troch na päť. Zmenu predkladatelia odôvodnili posilnením kontrolnej právomoci štátu vo fonde. Novela zvyšuje počet členov komisie, ktorých priamo menuje minister kultúry.

Dvoch členov po novom volí a odvoláva rada v tajnom hlasovaní. Troch členov bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry, pričom jedného člena bude vymenúvať na návrh ministra financií.

Zmeny v úhrade odmeny

Po novom bude úhrada odmeny alebo celkovej ceny práce, ktorá sa nezdaňuje v SR, na účely poskytnutia dotácie na podporu audiovizuálneho priemyslu, oprávneným výdavkom za predpokladu, že priamo súvisí s realizáciou filmového projektu.

Takýto druh oprávneného výdavku nebude môcť presahovať desať percent všetkých opravených výdavkov. Výška dotácie pre tento druh oprávneného výdavku má byť na úrovni 14 percent.

„Rada AVF bude mať kompetenciu rozhodnúť o neverejnom režime svojich rokovaní, čo má za cieľ ochranu citlivých informácií a zabezpečenie diskrétnosti v procese rozhodovania,“ priblížili z odboru komunikácie ministerstva kultúry.

Novela podľa nich zohľadňuje požiadavky na modernizáciu a zvýšenie transparentnosti fungovania Audiovizuálneho fondu. Podotkli, že zmeny prispejú k rozvoju slovenskej audiovizuálnej tvorby a podporia tvorcov z celého Slovenska.

Nová legislatíva nadobudne účinnosť od 1. augusta.

Novela zákona o mediálnych službách

Peter Pellegrini podpísal aj novelu zákona o mediálnych službách a transpozície príslušných nariadení Európskej únie (EÚ). Koordinačným orgánom pre dohľad nad dodržiavaním povinností poskytovateľov online sprostredkovateľských služieb vrátane internetových vyhľadávačov sa stane Rada pre mediálne služby (RpMS).

Tzv. národný koordinátor bude mať úlohu presadzovať nariadenia EÚ o digitálnych službách a dohľad nad trhom s právomocou ukladať sankcie za porušenie povinností. „Za hlavný orgán zodpovedný za aplikáciu a presadzovanie týchto nariadení EÚ sa navrhuje RpMS, ktorá má už v súčasnosti kompetencie v oblasti platforiem na zdieľanie videí a platforiem na zdieľanie obsahu,“ vysvetlilo ministerstvo kultúry.

Rada má v tejto súvislosti disponovať aj príslušnými vyšetrovacími právomocami, podobne ako ich budú mať národní koordinátori v iných členských štátoch.

RpMS bude mať takisto väčšiu voľnosť v rozhodovaní o vyhlasovaní výberových konaní na rozhlasové frekvencie, v novele zákona chce predkladateľ vypustiť obmedzenie, podľa ktorého sa tieto výberové konania mohli konať iba dvakrát ročne v konkrétnych obdobiach. „RpMS sa tak bude môcť lepšie prispôsobiť aktuálnemu počtu voľných frekvencií,“ argumentovalo ministerstvo.

Zmeny aj pre STVR

Návrh novely zákona o mediálnych službách takisto upravuje povinnosti v oblasti multimodálneho prístupu v televíznom vysielaní STVR. Medzi programy, ktoré sú vyňaté z povinnosti hlasového komentovania pre nevidiacich, sa podľa návrhu novely zaradia aj publicistické programy založené na diskusii hostí.

Rovnako uvádza, aby sa povinný podiel programov s multimodálnym prístupom vo vysielaní STVR určil ako podiel z celkového vysielacieho času programov vo vysielaní všetkých televíznych programových služieb za kalendárny štvrťrok.

Ministerstvo kultúry SR vysvetlilo, že akt o digitálnych službách je novou celoeurópskou reguláciou internetového obsahu v rámci poskytovania sprostredkovateľských služieb.

„Cieľom tejto európskej úpravy je prispieť k budovaniu bezpečnejšieho a transparentnejšieho online prostredia, zlepšeniu podmienok poskytovania cezhraničných sprostredkovateľských služieb, zlepšeniu postavenia spotrebiteľov ochrany základných práv užívateľov v online priestore,“ uviedla šéfka rezortu Martina Šimkovičová (nominantka SNS).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko