Na hlavný obsah

Robert Fico trvá na zákaze dovozu niektorých agroproduktov z Ukrajiny. Neprepadneme módnym trendom, vyhlásil

Premiér chce tak chrániť slovenských poľnohospodárov.

Robert Fico trvá na zákaze dovozu niektorých agroproduktov z Ukrajiny. Neprepadneme módnym trendom, vyhlásil
Na snímke minister pôdohospodárstva Richard Takáč (druhý zľava), premiér Robert Fico (uprostred), predseda SPPK Andrej Gajdoš (tretí sprava) a podpredseda SPPK Emil Macho (druhý sprava). Foto: TASRJaroslav Novák

Slovensko bude naďalej trvať na zákaze dovozu niektorých agrokomodít z Ukrajiny na svoj trh, bude chrániť svojich farmárov. Uviedol to na žatevnom dni v Slovenskej Novej Vsi premiér Robert Fico, za účasti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (obaja Smer-SD), zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a miestnych farmárov.

„My neprepadneme módnym trendom a neustúpime, pokiaľ ide o dovozy poľnohospodárskej produkcie z Ukrajiny. Naďalej platí, že je tu určitý zoznam. Nazývame ho sankčný zoznam, určitých produktov, ktoré nemienime dovážať z Ukrajiny,“ priblížil predseda vlády SR. Pripomenul, že na tému dovozov agrokomodít hovoril s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom.

„Vysvetľoval som mu, že my si nemôžeme zničiť slovenské poľnohospodárstvo. Povedal som mu, že chápeme, že Ukrajina má problém a potrebuje pomoc. Jediné, čo sme pre vás pripravení urobiť, je vytvoriť koridor cez Slovensko, ktorý zabezpečí vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Pokiaľ však ide o ich umiestňovanie na území Slovenska, tak toto principiálne odmietame, pretože musíme chrániť slovenských poľnohospodárov,“ zdôraznil Fico.

V súvislosti s budúcou integráciou Ukrajiny sa podľa Takáčových slov budú musieť zmeniť pestovateľská orientácia slovenských poľnohospodárov.

„V celej Európe, ale aj u nás, bude musieť nastať zmena v kontexte potenciálneho vstupu Ukrajiny do EÚ. Slovenskí poľnohospodári, ktorí len pestujú tri-štyri komodity a ktoré vyvážajú do krajín západnej Európy, tak už nebudú ich môcť vyvážať. Ich trhy sú nahradené ukrajinskými dodávateľmi,“ vysvetlil.

Slovenskí poľnohospodári sa podľa agroministra budú musieť zamyslieť a následne zmeniť – diverzifikovať svoju agroprodukciu. „Táto diverzifikácia bude spočívať vo výraznejšej orientácii na špeciálnu rastlinnú a špeciálnu živočíšnu výrobu. Poľnohospodári budú musieť pestovať viac ovocia, zeleniny a zvyšovať stavy hospodárskych zvierat,“ dodal Takáč.

Kontrole žatvy na poli v Slovenskej Novej Vsi sa v Správach RTVS venovala redaktorka Natália Dvoranová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko