Na hlavný obsah

Šéfka Tajnej služby USA po atentáte na Trumpa rezignovala

Atentát bol podľa nej najväčším zlyhaním za posledné desaťročia.

Šéfka Tajnej služby USA po atentáte na Trumpa rezignovala
Riaditeľka americkej Tajnej služby Kimberly Cheatleová. Foto: TASR/AP

Šéfka Tajnej služby Spojených štátov Kimberly Cheatleová rezignovala po atentáte na bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Uviedla to agentúra AP s odvolaním sa na e-mail, ktorý Cheatleová zaslala svojim podriadeným.

Cheatleová v pondelok (22. 7.) vypovedala pred jedným z výborov americkej Snemovne reprezentantov, ktorému oznámila, že pokus o vraždu Trumpa bol za posledné desaťročia najväčším operačným zlyhaním agentúry, ktorá sa okrem iného stará o bezpečnosť amerického prezidenta a ďalších významných osôb.

Trumpa sa 13. júla pokúsil zastreliť útočník, keď súčasný republikánsky kandidát do nadchádzajúcich prezidentských volieb hovoril k priaznivcom na mítingu v pensylvánskom Butlere. Exprezident utrpel len mierne zranenie ucha, strelec ale zabil jedného z účastníkov akcie a ďalších zranil.

Silnejúce výzvy na rezignáciu

Cheatleová, ktorá zastávala funkciu riaditeľky Tajnej služby od augusta 2022, čelila silnejúcim výzvam na rezignáciu a viacerým vyšetreniam toho, ako sa strelec mohol dostať tak blízko – od exprezidenta ho delilo zhruba 150 metrov.

„Prijímam plnú zodpovednosť za bezpečnostné zlyhanie,“ uviedla v utorok Cheatleová v e-maili adresovanom zamestnancom. „Vo svetle posledných udalostí som s ťažkým srdcom urobila ťažké rozhodnutie odstúpiť z funkcie vašej riaditeľky,“ dodala. Ešte v pondelok výzvy na rezignáciu odmietla.

Cheatleová rezignovala deň po tom, čo vystúpila pred výbor a čelila niekoľkohodinovej kritike ako od demokratov, tak od republikánov. Pokus o atentát na Trumpa označila za „najvýznamnejšie operačné zlyhanie“ Tajnej služby za posledné desaťročia.

Uviedla, že za bezpečnostné nedostatky nesie plnú zodpovednosť. Zákonodarca ale podľa AP pobúrila tým, že neodpovedala na konkrétne otázky týkajúce sa vyšetrovania.

Prvé z vypočúvaní

Pondelkové vypočutie je len prvým, ktoré sa bude v americkom Kongrese v súvislosti s atentátom konať. V stredu sa pred ďalším z výborov objaví šéf Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopher Wray.

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson má tiež predstaviť pracovnú skupinu, ktorá bude stáť na čele vyšetrovania v Snemovni reprezentantov. Zasadnú v nej ako republikáni, tak demokrati.

Parlamentný súdny výbor minulý týždeň uviedol, že Tajná služba nemala na Trumpov míting dostatok ľudí pre inú predvolebnú akciu v Pittsburghu so súčasnou prvou dámou Jill Bidenovou a samit NATO, ktorý sa konal vo Washingtone niekoľko dní pred streľbou.

Podľa Cheatleovej Tajná služba denne chráni 36 ľudí a tiež svetových lídrov, ktorí navštevujú Spojené štáty.

Súčasný prezident a doterajší Trumpov vyzývateľ do novembrových volieb Joe Biden v nedeľu z klání odstúpil. Sľúbil, že bude slúžiť až do konca svojho funkčného obdobia 20. januára 2025 a ako demokratickú kandidátku podporil svoju viceprezidentku Kamalu Harrisovú.

Biden ocenil jej rozhodnutie

Americký prezident Joe Biden poďakoval Cheatleovej za jej službu a oznámil, že čoskoro plánuje vymenovať nového riaditeľa.

„Počas svojej kariéry v Tajnej službe obetavo a s nasadením života chránila náš národ. Zvlášť jej ďakujeme za to, že odpovedala na výzvu viesť Tajnú službu v čase našej vlády, a sme vďační za jej službu našej rodine,“ uviedol Biden vo vyhlásení k rezignácii Cheatleovej.

„Nezávislé vyšetrovanie, ktorého cieľom je prísť na kĺb tomu, čo sa 13. júla stalo, pokračuje a ja sa teším na posúdenie jeho záverov. Všetci vieme, že to, čo sa vtedy stalo, sa už nikdy nesmie opakovať,“ dodal Biden a zaželal Cheatleovej, nech sa jej darí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet