Japonskí vedci našli spôsob, ako pripevniť živú kožu vyvinutú s pomocou ľudských buniek na tvár robotov, aby dosiahli realistickejší úsmev a ďalšie mimické výrazy. Informovala o tom agentúra AFP.
Experti z tokijskej univerzity zverejnili výsledky svojej práce tento týždeň spoločne s videonahrávkou slizovito vyzerajúceho ružového materiálu. Ten sa rozťahuje do ľahko znepokojujúceho úsmevu. Stanica BBC konštatovala, že prototyp pripomína skôr ovocné želé ako človeka.
Researchers have found a way to bind engineered skin tissue to the complex forms of humanoid robots. #UTokyoResearch #robotics #bioengineering https://t.co/sRfebItIml pic.twitter.com/iM2WSqjM5H
— UTokyo | 東京大学 (@UTokyo_News_en) June 25, 2024
Špecialisti na biohybridné roboty však veria, že technológia bude jedného dňa hrať úlohu pri výrobe androidov. Tí vyzerajú ako ľudia a majú tiež ich schopnosti. Tradičné humanoidné roboty bývajú v súčasnosti pokryté imitáciou kože vyrobenej často zo silikónu, ktorá sa nepotí a nedokáže sa hojiť.
Cieľom vedcov je „vybaviť roboty schopnosťou hojenia, ktorá je vlastná biologickej koži“, povedal šéf tímu z tokijskej univerzity Šódži Takeuči. Krok k tomu vedci urobili, keď pri predchádzajúcich štúdiách transplantovali kolagén na reznú ranu v laboratórne vypestovanej koži pokrývajúcej robotický prst, aby ukázali, ako by sa mohol zhojiť.
Doterajšie snahy pripevniť živú kožu na telo robotov neboli úspešné. Vedci z tokijskej univerzity najprv skúsili pokožku ukotviť malými háčikmi, tie ale pri pohybe robota pokožku poškodzovali. Nakoniec experti vyvŕtali do tela robota množstvo malých otvorov a zaplnili ich gélom obsahujúcim kolagén. Navrch potom napli vrstvu umelej kože.
Tým napodobili fungovanie ľudskej kože a podkožného väziva, ktoré je tvorené pružným kolagénom a tukovým tkanivom a ktoré pokožku spája so štruktúrami nachádzajúcimi sa pod ňou. Ešte však podľa Takeučiho potrvá roky, kým sa táto technológia stane každodennou realitou.