Lekári zamestnaní v štátnych nemocniciach vo viacerých indických štátoch vstúpili v pondelok (12. 8.) do zatiaľ neobmedzeného štrajku na protest proti nedávnemu znásilneniu a vražde mladej lekárky. Informovala agentúra AFP.
Telo 31-ročnej ženy sa našlo uplynulý piatok (9. 8.) s mnohopočetnými zraneniami v štátnej nemocnici v Kalkate, metropole indického štátu Západné Bengálsko. Pracovala tam ako lekárka.
UPUMS Doctors are on Strike & intensifying their Protest in support of #RGKAR medical College Doctors.
— Dr Abhishek Sharma (@Abhishe39515149) August 12, 2024
Resident Doctors all over India will start protests in support of RGKAR Medical college doctors today.#BengalHorror#RGKarHospital @UnitedRda @MamataOfficial pic.twitter.com/SaLvHg9OyJ
Pitva potvrdila, že žena sa stala obeťou sexuálneho napadnutia a následne ju zabili.
Polícia podľa správ miestnych médií zadržala v súvislosti s prípadom muža, ktorý taktiež pracoval v rovnakej nemocnici.
Sexuálne zneužívanie v Indii
Bezprostredne po vražde vypukli v Kalkate protesty lekárov žiadajúcich spravodlivosť aj väčšiu bezpečnosť na pracovisku. Protesty sa medzičasom rozšírili aj do ďalších častí krajiny.
Sexuálne násilie páchané na ženách je v Indii rozsiahlym problémom.
Za rok 2022 zaznamenali v tejto 1,4-miliardovej krajine denne v priemere takmer 90 znásilnení.
Lekári sú okrem toho podľa vlastných slov na pracovisku vystavovaní aj hrozbám násilia zo strany rozhnevaných príbuzných pacientov, a to najmä po doručení zlých správ.
Breaking : Resident Doctors start a strike in AIIMS Delhi too. Doctors of Big govt hospitals are on strike today demanding justice for a female Doctor who was assaulted and killed in a govt Hospital in Kolakata. @FordaIndia @FAIMA_INDIA_@AIIMSRDA #DoctorsStrike pic.twitter.com/Ylf0XiGqqY
— Hemant Rajaura (@hemantrajora_) August 12, 2024
Lekárske združenia požadujú zavedenie prísnych bezpečnostných opatrení vrátane inštalácie priemyselných kamier v nemocniciach. Žiadajú aj zavedenie osobitného zákona, ktorý by ochraňoval lekárov a zdravotníkov pred násilím na pracovisku.
Podľa prieskumu Indickej lekárskej asociácie (IMA) sa s nejakou formou násilia už stretlo zhruba 75 percent indických lekárov.