Vláda schválila automat na zvyšovanie minimálnej mzdy. Od roku 2026 bude opäť na úrovni 60 percent priemernej mzdy a nie 57 percent, ako je to v súčasnosti.
Vláda k tomuto kroku pristúpila napriek výhradám jedného z koaličných partnerov. Automat kritizovali aj zamestnávatelia. Minister práce pripúšťa zmeny.
Predseda SNS Andrej Danko v minulosti zavedenie automatu na minimálnu mzdu podmieňoval zmenami v dôchodkovom systéme.
„Ja som aj komunikoval s predsedom SNS a v rámci ďalšieho legislatívneho procesu sa o tom ešte budeme rozprávať. Budeme diskutovať aj o podmienkach, ktoré vzniesla strana SNS,“ priblížil minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
„Ak sa bude zavádzať automat, to znamená percento, na základe ktorého rastú minimálne mzdy, tak sa musí nastaviť automat aj pre minimálne dôchodky,“ povedal ešte v júni Andrej Danko.
Automatu na zvyšovanie minimálnej mzdy sa v Správach venoval redaktor Vladimír Amrich:
„Vyslovil som pripravenosť diskutovať aj o zvyšovaní minimálnych dôchodkov. Sami na ministerstve sme aj pripravili nejaké návrhy. Návrhy má SNS. Pokiaľ to bude schodné pre rezort financií z hľadiska nárokov na štátny rozpočet, sme pripravení o tom diskutovať. Dôležité je, že táto diskusia neblokuje legislatívny proces prijímania minimálnej mzdy,“ vysvetlil Tomáš.
Poškodiť to môže slabším regiónom
SNS rozhodnutie vlády komentovať nechcela. Zamestnávatelia presadzovali, aby sa automat zaviedol postupne, počas niekoľkých rokov. Žiadali tiež zmeny v príplatkoch za prácu v noci a cez víkendy, ktoré sa počítajú z minimálnej mzdy.
„Každé zvyšovanie nákladov zamestnávateľov znižuje ich konkurencieschopnosť a schopnosť investovať do inovácií, do digitálnej transformácie a podobne. V slabších regiónoch táto vysoká minimálna mzda môže znamenať, že najmä drobní zamestnávatelia nebudú schopní zaplatiť,“ uviedol prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský.
„My tento schválený návrh vnímame nielen ako snahu o zvýšenie platových podmienok zamestnancov, ale aj ako potrebný legislatívny krok v súvislosti s prijímaním európskej smernice o primeraných minimálnych mzdách,“ dodala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová.
O možných zmenách budú ešte sociálni partneri diskutovať. Parlament však legislatívu musí schváliť do 15. novembra, aby sme splnili požiadavky, ktoré vyplývajú z európskej smernice.