Ceny stavebných prác na Slovensku stúpajú, hovoria to dáta zo štatistického úradu. Klesá tak aj dopyt po stavbách. Pre Slovensko to môže znamenať veľký problém.
Ceny stavebných prác rástli už v roku 2023. Medziročne o 11 a pol percenta. V júni tohto roku prichádza opäť nárast, a to takmer o šesť percent.
„Stúpajú mzdy v celej ekonomike a aj ďalšie náklady na výstavbu, zabezpečenie odpadov a likvidáciu a podobne,“ uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.
Cenám stavebných prác sa v Správach venovala redaktorka Andrea Škutová:
Ľudia či firmy stavať nechcú. Môže to mať negatívny vplyv na dostupnosť nového bývania. „Domácnosti sa borili s nižšími príjmami alebo s nižšími príjmami v porovnaní k inflácii, to znamená, že ich reálne mzdy klesali a boli v diskomfortnej situácii. Zároveň bolo predražené úverovanie,“ priblížil analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
„Za sedem rokov sa zvýšili ceny na Slovensku o 42,6 percenta. Otázne je, či sa ľudom zvýšili platy o 42,6 percenta,“ podotkol ekonóm Obchodnej fakulty EUBA Ľuboš Pavelka.
Nízky dopyt v stavebníctve môže mať vážny dopad na celú krajinu. Prichádzame totiž o veľkých stavebných investorov. „Vzhľadom na to, že v okolitých štátoch sa stavia, tak mnohé stavebné firmy presunuli svoje kapacity do zahraničia a na Slovensku prestali alebo znížili svoje kapacity,“ informoval Kováčik.
Naopak, ceny stavebných materiálov klesli. Medziročne o viac ako jedno percento. „V porovnaní s predpandemickou úrovňou ostávajú stále zvýšené. Tu možno očakávať v budúcich mesiacoch stagnáciu,“ zhodnotil Kočiš.
Zvýšenie dopytu po stavebných prácach by mohol podporiť aj štát, napríklad znížením dane z pridanej hodnoty.
„Pred niekoľkými rokmi v snahe zabrániť špekulatívnym bankrotom stavebných spoločností zaviedlo povinné účtovanie dane z pridanej hodnoty aj na zálohové faktúry. Čo je absurdum, že vlastne aká pridaná hodnota vznikla, keď je vystavená faktúra na model bytového domu, ktorý je na obrázku?“ skonštatoval Pavelka.