Na hlavný obsah

Na veľkej výmene väzňov sa podieľala aj Slovenka: Sme v situácii studenej vojny, návšteva viacerých krajín je rizikom

Renata Altová poskytla exkluzívny rozhovor pre STVR.

Na veľkej výmene väzňov sa podieľala aj Slovenka: Sme v situácii studenej vojny, návšteva viacerých krajín je rizikom
Na výmene väzňov sa podieľala aj Renata Altová pôvodom zo Slovenska. Foto: STVR, TASR/AP

Predsedníčka vplyvného Výboru pre ľudské práva nemeckého Bundestagu pôvodom zo Slovenska Renata Altová privítala prepustenie rukojemníkov z ruského väzenia. Sama sa zúčastnila náročných rokovaní o ich výmene.

V rozhovore pre spravodajcu STVR v Berlíne Tibora Macáka Altová uviedla, že sa sama veľmi intenzívne zasadzovala o oslobodenie jedného z väzňov. Konkrétne ide o Vladimira Kara-Murzu. Podľa nej išlo o mimoriadne ťažké rozhodnutie.

Vypočujte si celý rozhovor Tibora Macáka s predsedníčkou Výboru pre ľudské práva nemeckého Bundestagu Renatou Altovou:

K vydaniu tohto väzňa napokon minister práva Mark Buschmann pristúpil. Podľa Altovej k tomu mohlo prispieť viacero faktorov, medzi nimi aj fakt, že politickým väzňom v Rusku de facto hrozila smrť. Odvážnych ľudí, „ktorí sa zasadzovali za ľudské práva v Rusku“, držali v neľudských podmienkach.

„Práve neľudské podmienky a odvaha tých ľudí, ktorí sa zasadzovali za demokratické a slobodné Rusko a slobodu vyjadrovania aj tlače, myslím si, že toto zohrávalo oveľa väčšiu rolu pre nášho ministra. Ja sama som veľmi rada, že Vladimir Kara-Murza a ostatní odvážni ľudia sú teraz na slobode,“ priblížila Altová.

Riziká výmeny väzňov

Kritika výmeny väzňov medzi USA a Ruskom sa objavila z viacerých strán. Mnohí sa obávajú, že Ruská federácia ju môže vnímať ako motiváciu pre páchanie vrážd na cudzom území. Renata Altová upozornila, že takéto riziko tu vždy bolo. Podľa nej sa situácia zmenila už pri vpáde Ruska na Krym.

„Všetci ľudia na celom svete, hlavne tí, ktorí majú dvojité štátne občianstvo, si musia byť vedomí, že keď vycestujú do Ruska, do Iránu, do Bieloruska, sami sa dobrovoľne vystavujú riziku, že budú uväznení a stanú sa cieľom alebo predmetom takýchto dealov,“ podotkla predsedníčka ľudskoprávneho výboru Bundestagu.

I keď na tieto riziká, ako sama uviedla, upozorňovala už v minulosti, ľudia s dvojitým občianstvom si ich neuvedomujú. V Nemecku to možno pozorovať na plne obsadených letoch do Teheránu, kam letia ľudia s nemecko-iránskym dvojitým občianstvom. To isté sa týka aj Ruska.

Rozšírený rozhovor s Renatou Altovou z relácie Aktuálne :24 si môžete pozrieť tu:

O rizikách návštevy týchto krajín by podľa Altovej mali vedieť aj turisti. „Pretože tieto krajiny, autoritatívne alebo diktatúry, vždy nájdu dôvod, prečo niekoho umiestniť uväznia,“ skonštatovala. Pripomenula prípad, kedy Rusko uväznilo Nemeckého občana za to, že mal pri sebe cukríky, ktoré obsahovali dve percentá marihuany. Vtedy ho obvinili z dílovania drog.

Renata Altová sa nárastu vrážd neobáva. I keď riziko existovalo aj v minulosti, teraz sa nachádzame v inej geopolitickej situácii. Zopakovala však, že treba byť opatrný.

„Medzinárodné pomery sa kompletne zmenili. My sme znovu v situácii studenej vojny s Ruskom a inými krajinami aj Bieloruskom. Takže treba byť veľmi opatrný. Toto bol síce prvý takýto deal od roku 1989, ale podobné výmeny v najbližšej budúcnosti vidieť nebudeme. Budeme robiť všetko preto aby sme tomu zabránili,“ uzavrela Altová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet