Na hlavný obsah

Aj dravce potrebujú rehabilitáciu: Späť do prírody vypustili ochranári zdravé operence aj odchované mláďatá

V nitrianskej rehabilitačnej stanici ročne pomôžu asi dvom stovkám vtákov.

Aj dravce potrebujú rehabilitáciu: Späť do prírody vypustili ochranári zdravé operence aj odchované mláďatá
V nitrianskej rehabilitačnej stanici ročne pomôžu asi dvom stovkám vtákov. Foto: STVR

Dravé vtáky odchované a zrehabilitované ochranármi sa dostali opäť na slobodu. Stanica pre chránené živočíchy v Nitre v posledných týždňoch doslova praskala vo švíkoch. Okrem zranených operencov v nej museli odborníci vychovať aj vtáčie mláďatá. Z prírody ich zbytočne vzali ľudia v domnení, že sú opustené, aj keď v skutočnosti neboli.

Takmer tri desiatky sokolov myšiarov a myšiarok ušatých sa do rehabilitačnej stanice dostali ako mláďatá. Ochranári sa o ne musia starať až do veku asi štyroch mesiacov.

„Niektoré kŕmim odmalička, niektoré dokonca každé dve hodiny, pretože sú to mláďatá. Postupne, keď dorastajú, tak ich vypúšťame,“ uviedol ochranár zo Správy CHKO Ponitrie Arnošt Pospíšil.

O odchove dravých vtákov v stanici pre chránené živočíchy viac v Správach viac zisťovala redaktorka Jana Obrancová:

Vtáky, ktoré dokážu samy loviť, ochranári spravidla odvážajú ďalej od mesta. Odchované mláďatá spolu so sovou lesnou, nájdenou po úraze, sa do prírody vrátili v území európskeho významu Báhorec.

„Vypustíme ich na takej lokalite, kde majú rôznorodé biotopy a majú tam možnosť na to, že si tam nájdu korisť na ulovenie,“ ozrejmil riaditeľ Správy CHKO Ponitrie Radimír Siklienka.

„Aby tam mali dostatok možnosti, teda aj hniezdenia, oni si už nájdu ten svoj smer a pôjdu si tam, kam oni uznajú za vhodné,“ povedal ochranár Správy CHKO Ponitrie Samuel Adamec.

Monitorovaný pohyb po krajine

V budúcnosti však ich pohyb po krajine vedia odborníci monitorovať. „Bývajú okrúžkované, takže keď sa podarí odčítať krúžok, tak vieme vtedy určite teda, že sa jedná o našu sovu,“ vysvetlil Adamec.

V starostlivosti ochranárov nateraz zostáva deväť labutí, pre ktoré musia nájsť vhodnú lokalitu na vypustenie v blízkosti vodných plôch.

„Kde máme prehľad o tom, že je to chránené, že sa nedostane k nim nejaký predátor, budú vo voľnom prostredí, čiže prakticky oni už potom odtiaľ môžu aj odletieť,“ dodal ochranár Správy CHKO Ponitrie Arnošt Pospíšil.

V nitrianskej rehabilitačnej stanici ročne pomôžu asi dvom stovkám vtákov. Dve tretiny z nich sú schopné vrátiť sa do prírody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny