Na hlavný obsah

Opičie kiahne nie sú novým koronavírusom, proti ochoreniu musíme spoločne bojovať, vyhlásil regionálny riaditeľ WHO

Podľa Klugea úrady dokážu šírenie choroby kontrolovať.

Opičie kiahne nie sú novým koronavírusom, proti ochoreniu musíme spoločne bojovať, vyhlásil regionálny riaditeľ WHO
Sarah Bagheniová, ktorá má podozrenie, že sa nakazila opičími kiahňami, sedí v utečeneckom tábore Bulengo v Konžskej demokratickej republike. Foto: TASR/AP

Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge v utorok (20. 8.) uviedol, že vírus spôsobujúci ochorenie mpox, známe ako opičie kiahne, nie je novým koronavírusom, keďže úrady dokážu kontrolovať jeho šírenie. Informuje o tom agentúra Reuters.

„Môžeme a musíme spoločne bojovať proti mpoxu,“ povedal Kluge na tlačovej konferencii. „Rozhodneme sa teda zaviesť systémy na kontrolu a odstránenie mpoxu globálne? Alebo vstúpime do ďalšieho cyklu paniky a zanedbávania? To, ako zareagujeme teraz a v nasledujúcich rokoch, bude pre Európu a svet kritickým testom,“ zdôraznil.

Mpox je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pri blízkom fyzickom kontakte. Spôsobuje horúčky, bolesti svalov a veľké kožné lézie. Vo väčšine prípadov má mierny priebeh, avšak môže byť aj smrteľné.

WHO minulý týždeň vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením dvoch kmeňov mpoxu v afrických štátoch. Od júla totiž hlásia prípady nákazy aj z Burundi, Kene, Rwandy a Ugandy a nedávno bol zistený aj vo Švédsku, Pakistane a na Filipínach.

Celosvetové obavy vyvolal kmeň mpox clade 1, ktorý sa ľahšie šíri a ktorého prípad minulý týždeň potvrdili vo Švédsku. Kluge povedal, že v súčasnosti v Európe každý mesiac hlásia približne 100 nových prípadov menej závažného kmeňa mpox clade 2.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet