Na hlavný obsah

Poisťovne vlani vrátili z doplatkov za lieky trojnásobne viac peňazí ako v Česku. Odborníci volajú po zmene

Peniaze by sa podľa nich mohli využiť efektívnejšie.

Poisťovne vlani vrátili z doplatkov za lieky trojnásobne viac peňazí ako v Česku. Odborníci volajú po zmene
Ilustračná snímka - Lieky. Foto: Unsplash

Poistencom na Slovensku vlani poisťovne vrátili trojnásobne viac peňazí z doplatkov za lieky ako v Českej republike. Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za to môžu naše veľkoryso nastavené ochranné limity.

U našich susedov sa na doplatkoch totiž podieľa každý. Odborníci vyzývajú na revíziu. Ušetrené zdroje by sa tak podľa nich mohli v zdravotníctve využiť efektívnejšie.

Vracaniu peňazí z doplatkov za lieky sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka Kristína Babicová:

Vďaka ochranným limitom na Slovensku niektoré skupiny ľudí nedoplácajú za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky vôbec. Minulý rok poistencom celkovo vrátili takmer 74 miliónov eur. Priemerná suma na jedného sa tak pohybuje vo výške 14,25 eura.

„Ochranný limit pre poistencov, ale inými podmienkami, majú zavedený aj v Českej republike. Priemerná výška doplatku vráteného poistencovi v roku 2023 tam predstavovala v prepočte iba 5,05 eura za rok, teda približne tretinu z doplatku vráteného na Slovensku,“ upozornila hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Beďková.

V Českej republike sa na úhrade liekov podieľa každý, v závislosti od sociálneho statusu. Suma vrátených doplatkov za minulý rok by v takomto prípade u nás bola vo výške 26 miliónov eur, teda o 47 miliónov eur menej.

Neadresné limity

Práve takto usporené peniaze podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou môžeme využiť efektívnejšie. Odborníci sa zhodujú, že ochranné limity navyše nie sú adresné.

„Ak hovoríme o finančnej ochrane pacienta, tak by sme mali chrániť práve tých, na ktorých to najviac dopadá, ale práve v pomere k ich príjmom. To znamená, ak dnes sa hradia doplatky úplne všetkým deťom do šiestich rokov, tak sú tam deti aj z bohatých aj chudobných rodín,“ myslí si odborníčka na zdravotníctvo Jana Ježíková.

Rovnaký názor zastáva aj Martin Vlachynský z INESS. „Je skutočne možné pohrať sa s limitmi tak, aby sme sa pokúsili vyňať z ochrany čo najviac tých, ktorí sú produktívni, aktívni, nemajú chronické problémy a naozaj nie je problém pre nich si priplatiť 50 centov alebo euro a zároveň ponechať v tých ochranných limitoch napríklad ZŤP ľudí,“ dodal.

Výška vrátených doplatkov podľa ministerstva zdravotníctva zodpovedá aktuálnym zákonom. „Pri posudzovaní prípadnej revízie rozsahu osôb, ktorých sa to týka, sa potrebuje brať do úvahy aj sociálne dopady aj ekonomické možnosti. štátu,“ hovorca hovorca ministerstva Andrej Walner. Rezort však bližšie nespresnil, či zváži revíziu ochranných limitov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál