Povinné poistenie musia mať od augusta aj niektoré elektrické kolobežky, elektrobicykle, segwaye alebo golfové vozíky. Zákon prináša aj ďalšie novinky. Poisťovne si budú vodičov, ktorí o poistenie požiadajú, preverovať sami.
Doteraz, keď vodič prihlasoval vozidlo do povinného zmluvného poistenia, mohol škody, ktoré zapríčinil, zatajiť. Čím menej nehôd spôsobil, tým je nižšie poistné. Teraz budú poisťovne preverovať históriu vodičov povinne, a to až do dátumu, keď dostali vodičský preukaz.
„Od 1. augusta to musia robiť všetky automaticky, kde na základe rodného čísla alebo IČO si budú tieto poisťovne overovať škodovosť klienta,“ vysvetlil riaditeľ divízie neživotného poistenia Finportal Štefan Fajnor.
Novinkám v povinnom zmluvnom poistení sa v reportáži v relácii Správy venovala redaktorka Monika Maťová:
Po novom sa mení aj definícia motorového vozidla. „Motorovým vozidlom už bude vnímané akékoľvek samostatne idúce vozidlo, ktorého rýchlosť je viac ako 25 km/h a konštrukčná váha viac ako 14 kilogramov. To už po novom bude znamenať, že tam budú spadať aj elektrokolobežky, elektrobicykle, segwaye alebo golfové vozíky,“ pokračoval výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas Matej Dobiš.
„Určite sem nespadajú bicykle, kolobežky, trojkolky, štvorkolky, ktoré sú poháňané výlučne ľudskou silou. Zároveň tam nespadajú ani elektrické invalidné vozíky, ktoré slúžia osobám, ktoré sú zdravotne postihnuté,“ doplnil Fajnor.
Zmiernenie nahlasovania nehôd
Povinné zmluvné poistenie sa nemusí uzatvárať ani na elektrické motorové vozidlá, ktoré používame výlučne na súkromnom pozemku, kde nemá verejnosť prístup. Zmiernili sa aj povinnosti pri nahlasovaní nehôd.
„Ak poistenec nenahlásil do 15 dní škodovú udalosť, akoby ho sankcionovali a poisťovňa mu mohla odmietnuť vyplatiť plnenie. Po novom sú tam dôvody, napríklad hospitalizácia. Ak sa teda ozve do 15 dní, tak sa tam môže znížiť ten limit na 30 percent z plnenia. Ak je to viac ako 15 dní, tak môže to byť aj 50 percent,“ vysvetlil Dobiš.
„Poistná udalosť sa už nemusí ohlasovať písomne do poisťovne. Stačí, keď ju ohlásia v poisťovni. Môže byť aj telefonicky, mailom, atď.,“ pokračoval Fajnor.
Od augusta sa zvýšili aj sumy, ktoré môže poisťovňa vodičom vyplatiť. „Ak sa rozprávame na zdraví, tak je to z 5,24 milióna na 6,45 milióna. V prípade majetku sa rozprávame o zvýšení z 1,05 milióna na 1,3 milióna eur,“ uzavrel Dobiš.