Slovenská strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa už vrátila domov z Francúzska a vo svojom programe si našla čas aj ako hostka Olympijského štúdia STVR.
Hoci sa jej na strelnici v Chateauroux nepodarilo obhájiť zlato z Tokia 2021 a domov si nepriniesla ani cenný kov inej hodnoty, s odstupom týždňa je so svojím vystúpením na OH 2024 kruhmi spokojná.
„Ja robím šport pre seba, nie pre očakávania iných. Samozrejme, často mám väčšie očakávania, ako celá verejnosť. Išli sme do Paríža s tým, že sú to preteky také, ako každé iné. Postavím sa na štart a dám do toho maximum. Moje maximum bolo, žiaľ, len 117,“ zhodnotila strelkyňa.
„Po prvom dni, keď som bola na 24. mieste, tak druhý deň som zakončila 49 z 50, takže som nemohla po pretekoch povedať, že som nespokojná. Samozrejme, chcela som finále, chcela som získať medailu, ale tú chcelo tiež ďalších 29 báb. Žiaľ, ja som bola dvanásta, ale celkovo som s výsledkom spokojná,“ pokračovala.
V kariére bude pokračovať
Trojnásobná olympijská medailistka tentokrát obsadila celkové 12. miesto a do šesťčlenného finále nepostúpila. Medailu spod piatich kruhov si tak nepriniesla vôbec prvýkrát.
„V prvej položke som spravila dve chyby v posledných piatich. Tam už zaúradovala hlava, lebo som začala počítať viac, ako som mala. Druhá položka bola ideálna. V tretej položke nefungovalo nič. Fungovalo štyri, päť terčov, potom prišla chyba, znova päť terčov a znova chyba,“ zanalyzovala Rehák Štefečeková.
„Nevieme prísť na to, čo to mohlo spôsobiť. Jediné, čo to mohlo spôsobiť bolo, že oficiálny tréning deň pred sme mali poobede, takže sme na strelnici boli do siedmej večera. Deň predtým nemal bežný priebeh. Možno už telo nemalo energiu s tým bojovať. V druhý deň sme sa nakopli a šli odznova a bolo z toho 49 z 50,“ dodala.
Štyridsaťročná športovkyňa absolvovala vo Francúzsku svoje štvrté olympijské hry a pridať by chcela aj ďalšie. „Veľmi sa teším, že mesiac pred olympiádou som získala 50. medailu zo svetových súťaží. To číslo o niečom vypovedá. My sme zatiaľ nič neuzavreli. Rozprávali sme sa o tom, že pokračujeme ďalej. Chcela by som sa dostať do Los Angeles, ale uvidíme, či to telo a podmienky zvládnu,“ prezradila.
Vizitka športu na Slovensku
Slovensko poslalo do Paríža len 28 športovcov, čo je historicky najmenej v celej ére samostatnosti. Dva dni (9.8.) pred koncom športového sviatku sú Slováci blízko k ďalšiemu negatívnemu zápisu. Na konte majú len jeden cenný kov, čo je najmenej v ich histórii účastí na LOH. Aj pri svojej premiére v roku 1996 si z Atlanty priniesli tri medaily.
Športová strelkyňa sa k negatívnemu zápisu vyjadrila už v utorok (6. 8.) na Olympijskom festivale na jazere Kuchajda v Bratislave. Počet účastníkov i počet medailí je podľa nej zrkadlom toho, akým spôsobom sa šport na Slovensku vyvíja.
„Moje vyjadrenie bolo skôr o tom, že keď ide na OH 28-členná výprava, tak nemôžeme očakávať, že prinesieme deväť medailí. Čím menej športovcov bude, tým menšia bude pravdepodobnosť, že získame cenný kov. Aj preto ešte raz gratulujem Maťovi (Beňušovi – poznámka redakcie), že nás zachránil. Športová základňa sa zužuje, a s ňou aj šanca na medailu,“ vysvetlila svoje tvrdenie rodáčka z Nitry.
Zuzana Rehák-Štefečeková v štúdiu STVR:
Zlepšenie situácie v slovenskom športe je podľa Štefečekovej práca na dlhé roky.
„Poďme sa rozprávať reálne. Nemyslím si, že to bude lepšie o štyri roky. Keď na tom začneme pracovať teraz, tak výsledky prídu tak za osem až dvanásť rokov. V prvom rade je dôležitá základňa. Mať dostatok športovísk, mať možnosť odchytiť športovcov, mať možnosť, aby športovci mali kde a kedy trénovať,“ myslí si strelkyňa.
„Vieme, že veľakrát sa zápasí s tým, že športoviská sa predávajú skôr na biznis. To znamená, že dospelí si môžu ísť zašportovať, ale deti nemajú kedy. Alebo potom majú možnosť v neskorých hodinách. V prvom rade je teda dôležitá športová základňa a podpora talentov vo veku, keď prechádzajú z juniorskej do seniorskej kategórie. Aby mali oporu a nemuseli rozmýšľať, čo teraz. Či majú ísť do práce, na vysokú školu, alebo pokračovať ďalej so športom,“ uzavrela olympijská šampiónka z Tokia 2021.