Pracovníci v stavebníctve sa môžu jednoduchšie domáhať nevyplatenej mzdy. Pomôže im v tom novela Zákonníka práce, ktorá platí od augusta. Ak stavbárov nevyplatí zamestnávateľ, vzniká im nárok na výplatu od dodávateľa stavebných prác. Plnú sumu mzdy ale nedostanú.
Ak pracujete v stavebníctve a nedostanete výplatu od vášho zamestnávateľa, môžete o ňu žiadať priamo u dodávateľa, ktorý si firmu, v ktorej pracujete, najal na stavebné práce.
„Čo sa týka nevyplatených miezd zamestnancov v stavebníctve, tak s týmto problémom sa z času na čas stretávame. Predovšetkým pri firmách, ktoré majú ekonomické problémy a nemajú napríklad na vyplatenie odvodov,“ povedal prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.
Vymáhaniu nevyplatených miezd zamestnancov v stavebníctve sa v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:
Nové pravidlá
Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi bolo zistených 377 trestných činov nevyplatenia mzdy, vlani to bolo 113. Nové pravidlá Zákonníka práce by mali zamestnancom v stavebníctve pomôcť.
„Zamestnanec musí písomne požiadať toho dodávateľa a ten mu musí do 30 dní mzdu vyplatiť. Tam treba zdôrazniť to, že sa to vypláca len do výšky minimálnej mzdy,“ priblížil odborník na pracovné právo z CMS Slovakia Pavol Kundrik.
Podmienkou je, aby zamestnanec pracoval na výstavbe, oprave, prestavbe či demolácii budov, čo vyplýva zo vzťahu subdodávateľa a dodávateľa.
„Každý zamestnávateľ si veľmi dobre rozmyslí, či nevyplatí mzdu svojim zamestnancom, pretože tí majú pochopiteľne ponuky inej práce od konkurencie,“ dodal Kováčik.
V stavebníctve nemá kto pracovať
Stavebné firmy v posledných mesiacoch zaznamenali nárast zákaziek. Trápi ich však to, že v stavebníctve nemá kto pracovať.
„Záujem o prácu v stavebníctve je podpriemerný. Najviac hľadajú firmy projektových manažérov, stavbyvedúcich či strojníkov. Priemerný ponúkaný plat v inzerátoch zo stavebníctva je 1 700 eur,“ uviedla hovorkyňa pracovného portálu Alma Career Slovakia Ľubica Melcerová.
Najvyššie zárobky ponúkajú firmy zváračom, tesárom či lešenárom. Podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy bude do budúceho roku chýbať na Slovensku takmer 29-tisíc pracovníkov v stavebníctve.