Na hlavný obsah

Verejné obstarávania sa zrýchlia: Opozícia varuje pred neefektívnym míňaním verejných financií

Vláda zvýšila viaceré limity a uvoľnila pravidlá pre nákupy.

Verejné obstarávania sa zrýchlia: Opozícia varuje pred neefektívnym míňaním verejných financií
Ilustračná snímka obce. Foto: STVR

Verejné obstarávania sa od štvrtka (1. 8.) zrýchlia. Vláda zvýšila viaceré limity a uvoľnila pravidlá pre nákupy miest a obcí či štátu. Zdynamizovať by sa malo aj čerpanie eurofondov. Opozícia poukazuje na to, že jednoduchšie obstarávania môžu viesť k neefektívnemu míňaniu verejných peňazí.

Nový zákon o verejnom obstarávaní pripravilo ministerstvo investícií aj v spolupráci so starostami a primátormi obcí. Prešovský primátor napríklad víta zrušenie inštitútu žiadosti o nápravu.

„Nová legislatíva pomôže mestu a vo všeobecnosti samosprávam tým, že extrémnym spôsobom potrebujeme urýchliť proces verejného obstarávania a hlavne spôsob a procesy pripomienok. V niektorých prípadoch dokonca úmyselného sabotovania verejných obstarávaní neúspešnými uchádzačmi,“ uviedol prešovský primátor František Oľha.

Zmenám vo verejnom obstarávaní sa v Správach venovala redakcia, Boris Novotňák a regionálne štáby:

Problém pri podlimitných zákazkách

Nové pravidlá verejného obstarávania umožnia starostom či primátorom nakúpiť takzvaným priamym zadaním napríklad softvér či menšie opravy. Predtým bol limit desaťtisíc eur, dnes je to 50-tisíc eur.

Na tejto sume sa zhoduje aj opozícia. Problém vzniká pri podlimitných zákazkách, ktoré budú môcť obce vypísať aj bez verejnej súťaže až do hodnoty niekoľko stotisíc eur.

„My si myslíme, že je to veľmi riziková zóna, pretože to vedie k tomu, že bude na jednotlivých obstarávateľoch, ktoré tri firmy oslovia do svojej súťaže, ktorá nebude verejná. Vytvára to priestor pre korupciu a korupčné správanie,“ vysvetlil poslanec Progresívneho Slovenska Ján Hargaš.

„Je možnosť si do naďalej porovnať a vyhodnotiť. Garantuje to hospodárnosť alebo samotnú účelovosť. To znamená, že nič z tohto sa nemení. Skôr si myslíme, že tieto kuvičie hlasy sa ukážu ako neopodstatnené už po prvom auguste a po prvých verejných obstarávaniach,“ povedal štátny tajomník rezortu investícií Michal Kaliňák (Hlas-SD).

Podmienky sú oveľa prísnejšie

Podmienky na obstarávanie cez eurofondy sú po novom oveľa prísnejšie. Vyžiadala si to priamo Európska komisia. Ministerstvo odôvodňuje rozdiel potrebou naštartovať našu ekonomiku.

„Je tu vysoký stupeň verejnej kontroly, preto všetky zákazky nad 50-tisíc eur tovary, služby, potraviny a tak ďalej prechádzajú cez elektronický systém obstarávania,“ priblížil predseda Združenia miest a obcí a starosta mesta Partizánske Jozef Božik.

Administratívna náročnosť všetkých verejných obstarávaní sa však nezjednoduší. Komplikované sú najmä pre malé obce.

„Z mojej skúsenosti môžem povedať, že malé a stredné obce zväčša nemajú odborné kapacity na to, aby procesy verejného obstarávania mohli realizovať sami. Zväčša na to využívajú externé kapacity,“ uviedol starosta obce Preseľany Daniel Šiška.

V prípade, ak by bolo verejné obstarávanie podľa dotknutých osôb nekorektné, môžu stále podať námietku. Týka sa to však len uchádzačov o zákazku či tých, ktorí by mohli byť poškodení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika