Britská vláda v stredu (21. 8.) predstavila nové opatrenia proti nelegálnemu prisťahovalectvu. Plánuje sa zamerať na zvýšenie počtu deportácií a na boj s gangmi pašerákov ľudí. Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.
Podľa prieskumov je kontrola prisťahovalectva pre britských voličov teraz prvýkrát po ôsmich rokoch najdôležitejšou témou. A to po krajne pravicových nepokojoch namierených proti moslimom a migrantom. Tie sa začali po vražde troch dievčat v meste Southport na severozápade Anglicka.
Počas nepokojov sa skupina ľudí pokúsila zapáliť hotel v meste Rotherham na severe Anglicka. Boli v ňom ubytovaní žiadatelia o azyl.
Ministerstvo vnútra oznámilo, že najmú 100 vyšetrovateľov, aby sa zamerali na organizované skupiny, ktoré do Británie privážajú žiadateľov o azyl. Ministerstvo chce zvýšiť počet deportovaných ľudí na úroveň z roku 2018. Chcú zároveň zvrátiť pokles deportácií z posledných rokov.
Zamestnávateľom zamestnávajúcim pracovníkov, ktorí sa zdržiavajú v Británii nelegálne, budú hroziť sankcie. Hrozia im aj finančné pokuty, nariadenia uzavrieť podnik alebo trestné stíhanie. Ľudia, ktorí v krajine pracujú nelegálne a ktorých má vláda nárok deportovať, budú pred vyhostením zadržaní, uviedlo ministerstvo vnútra.
Premiér sľubuje humánne riešenia
„Prijímame dôrazné a jasné opatrenia na posilnenie bezpečnosti na našich hraniciach a na zabezpečenie dodržiavania a vymáhania pravidiel,“ uviedla v tlačovom vyhlásení ministerka vnútra Yvette Cooperová.
Od 5. júla, keď bola vymenovaná nová labouristická vláda, prišlo do Británie na člnoch cez Lamanšský prieliv z Francúzska viac ako 5 700 žiadateľov o azyl.
V prvom významnom politickom vyhlásení po svojom drvivom volebnom víťazstve labouristická vláda uviedla, že zruší kontroverzný plán predchádzajúcej konzervatívnej vlády deportovať tisícky žiadateľov o azyl z Británie do Rwandy.
Premiér Keir Starmer sľúbil, že prisťahovaleckú otázku bude riešiť humánne, ale že zníži počet migrantov, ktorí sú v krajine legálne aj nelegálne. Podľa Starmera sa Británia musí zamerať na dodržiavanie práva a spolupracovať s ostatnými krajinami na riešení hlavných príčin migrácie, vrátane klimatických zmien a chudoby.
Od nástupu labouristov k moci z Británie vzlietlo deväť lietadiel s migrantmi, ktorí boli deportovaní do krajín ich pôvodu, napísal denník The Times. Medzi nimi bolo aj 200 osôb deportovaných do Brazílie na začiatku augusta.