Holanďania získali v pozemnom hokeji zlato na OH tretíkrát.

Titul olympijských šampiónov v pozemnom hokeji získali Holanďania. V štvrtkovom (8. 8.)
finále zdolali Nemcov v samostatných nájazdoch 3:1, v riadnej hracej dobe sa duel skončil nerozhodne 1:1.

Holanďania získali zlato pod piatimi kruhmi tretíkrát v histórii. Predtým oslavovali v Atlante 1996 a v Sydney 2000. Góly vo finále začali padať až vo štvrtej štvrtine. Skóre otvorili Holanďania, v 46. minúte sa presadil Thierry Brinkman. V 50. minúte vyrovnal po rohu Thies Prinz. V nájazdoch však Nemci uspeli až vo štvrtej sérii a to už bolo neskoro.

O víťazný nájazd, ktorý mal cenu zlata, sa postaral Holanďan Duco Telgenkamp. Viac ako radosť oslavujúcich Holanďanov však v závere zaujalo jeho nešportové gesto. Telgenkamp sa postavil pred nemeckého brankára, dal si ukazovák na ústa a následne ho zasiahol rukou po maske. To vyústilo v šarvátku.