Nízke nástupné platy zdravotných sestier odrádzajú množstvo absolventiek škôl, a preto odchádzajú do zahraničia. Upozornilo na to Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek.
Slovenské nemocnice aj ambulancie svojimi podmienkami nedokážu konkurovať podmienkam, aké majú vo väčšine susedných štátov. V našom systéme chýba približne 14-tisíc sestier.
V porovnaní so Slovenskom majú podľa odborárov zdravotné sestry v zahraničí lepšie podmienky, väčšie kompetencie a zamestnávatelia viac rešpektujú ich pracovné práva.
Platom zdravotných sestier sa v relácii Správach venovala redaktorka Andrea Šeligová:
„Napríklad nadčasy v zahraničí sú úplne ináč riešené ako na Slovensku, a to im zabezpečuje aj rovnováhu medzi pracovným a osobným, súkromným životom. Ak nám zostávajú v systéme sestry, ktoré sú preťažené, už na nich sa podpisuje syndróm vyhorenia, odchádzajú do iných odvetví hospodárstva, nové neprichádzajú,“ vysvetlila predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.
Všetky tieto dôvody prispievajú k tomu, že u nás podľa Komory sestier a pôrodných asistentiek chýba približne 14-tisíc sestier. Kým na Slovensku pri nástupe čerstvá absolventka dostane v priemere 1 200 až 1 300 eur, v Česku je to takmer 1 700 a v Nemecku 2 500. V Rakúsku sa podľa regiónu a špecializácie pohybujú medzi 2 800 a 5 200 eur mesačne.
„My nedokážeme naplniť finančné náležitosti, ktoré zdravotná sestra potrebuje a my ako štátne inštitúcie nemáme možnosť vytvoriť sekeru v sociálnej poisťovni, že by sme nezaplatili odvody,“ uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.
Stabilizačný príspevok pomohol na východe
Udržať sestry v slovenských nemocniciach do istej miery pomohol stabilizačný príspevok, ktorý dostali začiatkom minulého roka. Kto príspevok dostal, zaviazal sa, že zostane zamestnaný aspoň tri roky.
„On mal podľa nás prospešný efekt, ale hlavne na strednom a východnom Slovensku, pretože jednoducho tých 5-tisíc eur nie je bezvýznamná suma,“ poznamenal prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
Príspevok bol podľa Mariána Petka menej účinný na západnom Slovensku. Najmä v Bratislavskom kraji, odkiaľ je dostupnejšia práca v Rakúsku a Česku. Tu je pritom problém s nedostatkom sestier najvýraznejší. Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas-SD) chce rokovať, ale všetko závisí od rozpočtu, v ktorom už dnes chýba 250 miliónov eur.
„Väčšina peňazí sa týka práve mzdových nárokov zamestnancov. Potrebujeme motivovať ľudí, aby pracovali tak, ako v nemocniciach, tak samozrejme v ambulantnom sektore. Čiže všetko to závisí od toho, ako budú nastavené financie a ako nás pustí rozpočet a predovšetkým aj výdavkové limity,“ informovala Dolinková.
Odborová organizácia zdravotných sestier sa pre platy stretla s ministerkou ešte v marci. Monika Kavecká skonštatovala, že hoci si na ministerstve zapísali ich požiadavky, dodnes nedostali spätnú väzbu.