Nová holandská pravicová vláda oficiálne požiadala Európsku komisiu o trvalú výnimku z únijných pravidiel pre migráciu a udeľovanie azylu. Na sociálnej sieti to dnes oznámila ministerka pre migráciu Marjolein Faberová z krajne pravicovej Strany pre slobodu (PVV). Vláda už niekoľko dní po nástupe k moci predstavila najprísnejšie imigračné pravidlá, aké kedy v Holandsku platili, napísala dnes agentúra AFP.
„Práve som informovala Európsku komisiu, že chcem pre Holandsko opt-out (trvalú výnimku) z migrácie v rámci Európy. Musíme znovu vziať našu azylovú politiku do vlastných rúk!“ uviedla Faberová.
Vláda vedená nacionalistickou PVV Geerta Wildersa, ktorá je pri moci od júla, sa usiluje o vyhlásenie národnej azylovej krízy. To by jej umožnilo kontroly bez súhlasu parlamentu. Wilders už niekoľko mesiacov hovorí, že sa chce o túto výnimku usilovať, ale priznáva, že získať ju môže trvať roky.
Únia má výhrady
Výhrady k holandskému postoju má aj Európska únia, pretože európske krajiny vrátane Holandska sa na pakte o migrácii a azyle už dohodli. Hovorca Európskej komisie Eric Mamer minulý týždeň uviedol, že „prijatá legislatíva sa v EÚ neberie späť, to je všeobecný princíp.“
Po rokoch rozpočtových škrtov zostalo v Holandsku jediné migračné stredisko, ktoré je preplnené, a stovky žiadateľov musia niekedy spať pod šírym nebom. Podľa štatistík EÚ si v Holandsku podali prvú žiadosť o azyl dvaja ľudia na 1000 obyvateľov, čo je únijný priemer. Podiel žiadateľov na počet obyvateľov je vyšší v desiatich členských štátoch EÚ, píše Reuters.
Takzvaná výnimka je trvalá výnimka z práva Európskej únie pre členský štát. Doteraz opt-out dostali tri krajiny. Dánsko nemusí prijať euro. Dáni sa tiež nezúčastňujú na európskej spolupráci v oblasti bezpečnosti a spravodlivosti, ako aj Íri. Tí tiež nie sú súčasťou schengenského priestoru. Poľsko má výnimku z Charty základných práv Európskej únie.