Mesto Kežmarok podalo žalobu o vypratanie budovy, v ktorej je Hotelová akadémia. Tá totiž odmietla platiť vyrubený prenájom. Dvesto žiakov a ich učiteľov sa tak ocitlo v neistote.
Téme sporu medzi Hotelovou akadémiou a mestom Kežmarok sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka Ivana Ratkovská.
Hotelová akadémia roky sídli v budovách v centre mesta. Má zmluvu na symbolický nájom jedno euro. Mesto ale žiada od školy ročne 39-tisíc eur.
„Nie. Nie sme to schopní zaplatiť. A prečo by sme to mali platiť? My sme v ničom neporušili nájomnú zmluvu,“ sťažuje sa riaditeľka Hotelovej akadémie v Kežmarku Darina Siskovičová.
Mesto hovorí o novej zmluve aj o tom, že kraj má peniaze na to, aby zaplatil nájomné za školu vo svojej správe.
„Hlavným dôvodom bol havarijný stav strechy. Máme naň rozpočet, treba rekonštruovať vo výške 96-tisíc eur. Z nájomného jedno euro si to neviem predstaviť,“ vysvetľuje prednostka MsÚ Kežmarok Jela Bednárová.
Keďže do mestskej kasy peniaze za nájomné doteraz nedorazili, mesto podalo žalobu na súd. Chce vysťahovať Hotelovú akadémiu z budovy.
„Budeme bezdomovci a budeme musieť opustiť túto školu, ak súd žalobe vyhovie,“ pokračuje riaditeľka Siskovičová.
„Toto bol posledný krok, ku ktorému sme sa uchýlili, keďže po štyroch rokoch rokovaní s PSK, ako zriaďovateľom hotelovej akadémie aj s hotelovou akadémiou, sme nedospeli k žiadnej dohode,“ hovorí prednostka Bednárová.
Spor s krajom
„Prešovský samosprávny kraj, si ako zriaďovateľ školy stojí za tým, že mesto Kežmarok koná v rozpore s platnou nájomnou zmluvou,“ objasňuje hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.
Budovy hotelovej akadémie pritom boli pôvodne majetkom PSK. Zamenili ich s mestom za rozpadnuté kasárne, kde mali budovať študentský kampus. Projekt odložili, hotelová akadémia sa nemá kam presťahovať a ani z čoho platiť.
„Pokiaľ je Hotelová akadémia presvedčená o tom, že má pravdu, my sme presvedčení, že máme pravdu. Nie je iná možnosť len aby o tom rozhodol súd,“ hovorí prednostka Bednárová.
Budúci kuchári, čašníci či someliéri boli roky „pravou rukou“ mesta. Na spoločenských akciách samosprávy mali pod palcom catering aj obsluhovanie. Teraz sedí v laviciach 200 študentov s neistou budúcnosťou.
„Z riaditeľskej pracovne sa presuniem do súdnej siene a som ochotná bojovať až do konca. Kým nezvíťazíme,“ uzatvára riaditeľka Siskovičová.
Spor sa teda presúva do súdnej siene. Škola tým môže získať potrebný čas. Kým totiž nepadne záverečný verdikt, vysťahovať ju nemôžu.