Na hlavný obsah

Poľnohospodárom robia problémy hraboše: Povodne nepomohli znížiť ich populáciu

Boja sa ďalšej sezóny.

Poľnohospodárom robia problémy hraboše: Povodne nepomohli znížiť ich populáciu
Obrovské škody spôsobili hraboše pri Želiezovciach. Foto: STVR

Výdatné dažde z posledných dní by mohli pomôcť znížiť populáciu hrabošov na poliach. Tento rok spôsobil premnožený hlodavec škody vo výše asi 13 miliónov eur.

Voda však zrejme pomôže len tam, kde jej bolo priveľa. Poľnohospodári v boji proti hrabošom tento rok žiadali aj výnimky z legislatívy, aby mohli polia a biopásy rozorať skôr. Európska komisia im nevyhovela, už teraz sa preto obávajú ďalšej sezóny.

Obrovské škody spôsobili hraboše pri Želiezovciach, kde zničili celé polia. V Nových Sadoch zožrali štvrtinu úrody pšenice. Nory sú podľa farmárov aktívne aj po výdatných dažďoch.

Problémom s hrabošmi sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka Jana Obrancová:

„Jednoznačne vidíme, že ten pohyb nastal, pretože tá pôda, ktorá je zaliata, vyzerá inak. V niektorých prípadoch je vidieť, že z niektorých nôr už vychádzali hraboše a kŕmili sa trávou,“ vysvetľuje predseda Poľnohospodárskeho družstva DEVIO v Nových Sadoch Igor Jakubička.

„V oblasti Želiezoviec padlo 50 až 60 mm zrážok. Bolo to však počas niekoľkých dní, veľmi pomalým tempom. Tie zrážky určite neeliminujú hraboša, pretože tu nestoja kaluže na poliach,“ hovorí poľnohospodár z oblasti Želiezoviec a Hronoviec Robert Kovács.

„Veľké ochladenie, ku ktorému došlo, určite prispeje k šíreniu chorôb v populácii hraboša. Populácia je teraz veľmi hustá, čiže šírenie chorôb medzi jedincami je teraz veľmi rýchle. Na miestach, kde voda stojí, to určite pomôže. Na miestach, kde voda ustúpila, to pomôže trošku menej,“ objasňuje odborník na hraboše Filip Tulis.

Žiadali Európsku komisiu

V boji proti škodcom farmári ešte v lete žiadali výnimky. Biopásy a polia, na ktorých musia zostať zvyšky rastlín až do jesene, chceli rozorať skôr, aby nory zničili. Na to však treba súhlas Európskej komisie. Na odpoveď čakali do konca augusta.

„Európska komisia nám v tomto nevyhovela a neumožnila nám uplatniť si túto výnimku. Odporučila nám, aby sme si uplatňovali inštitút vyššej moci, individuálnej vyššej moci alebo mimoriadnych okolností. Tie však zase majú svoje špecifiká,“ objasňuje hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Veronika Daničová.

„V praxi to znamená, že poľnohospodári musia preukázať, že urobili všetky opatrenia pre to, aby predišli rozmnoženiu hraboša. Inak povedané, Európska komisia uprednostnila aplikáciu rodentricídov a jedov do pôdy pred tým, aby sme pôdu rozorali. Stratili sme teda niekoľko týždňov čakaním,“ sťažuje sa predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

V boji s hrabošmi by podľa odborníkov mohlo aktuálne pomôcť práve počasie. Pomohlo by najmä to, ak by prišla primerane mokrá jeseň a primerane mokrá a dlhá zima.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny