Vycestovali za veľkú mláku, aby žili svoj americký sen. Slovákov, ktorí žijú v Spojených štátoch, každý rok pribúda. Ich životné príbehy sú dôkazom toho, že vo svete sa naši ľudia dokážu presadiť.
Astronóm Peter Vereš, rodák zo Žiliny, v súčasnosti pracuje v astrofyzikálnom centre na Harvarde. V tejto inštitúcii má prístup k pozorovaniu komét a asteroidov z celého sveta. Jeho úloha je preto jasná: nájsť každý jeden potenciálne nebezpečný asteroid či kométu, a predísť tak najväčšej vesmírnej katastrofe v dejinách.
„Moja pracovná skupina sa volá Minor Planet Centre – centrum malých planét. Sme vlastne jediné stredisko na svete, ktoré prijíma pozorovania asteroidov a komét v slnečnej sústave. My potom počítame dráhy a polohy pre tieto telesá, dávame im označenia. Takže sme taká knižnica pre celý svet pre tieto telesá v slnečnej sústave,“ priblížil astronóm z astrofyzikálného centra na Harvarde Peter Vereš.
Ako sa darí Slovákom v Spojených štátoch zisťovala v Správach redaktorka Klaudia Mikolášová:
Astronóm zo Slovenska sa problematike asteroidov venuje už viac ako 20 rokov, z toho 12 v USA. Priznal, že na svojom pracovisku sa s inými Slovákmi stretne len výnimočne.
„Naše pracovisko Centre Astrophysics je asi najväčšie astrofyzikálne stredisko v spojených štátoch. Je tam viac ako 500 ľudí s PhD. a momentálne sme tam traja Slováci,“ uviedol Vereš.
So Slovenskom chce však zostať v kontakte. Pravidelne preto navštevuje komunitu Slovákov žijúcich v USA. Nevynechal ani tohtoročný ročník Slovak Pro Summitu.
„Rozprávame sa o rôznych témach a dávame si rôzne skúsenosti navzájom,“ prezradil Vereš.
„O týchto ľuďoch málo vieme a nevyžívame dostatočne ich potenciál. A myslím si, že práve cez takéto akcie, ako je Slovak Pro Summit, máme možnosť týchto ľudí spoznať,“ povedal prezident SR Peter Pellegrini.
Komunita Slovákov, ktorí žijú v USA, sa neustále rozrastá. Jej členovia pôsobia v Spojených štátoch v rôznych oblastiach. „Sú to naozaj úspešní ľudia, ktorí pôsobia na top univerzitách, riadia veľké spoločnosti, startupy. Sú to technológovia, vedci, inšpiratívni ľudia,“ poznamenal prezident krajanskej organizácie Slovak PRO Vladimír Lackovič.
V USA okolo 330 miliónov ľudí. Z toho zhruba 800-tisíc je Slovákov. Neoficiálne ich však môže byť ešte viac.