Slovensko stále neplní veľkú väčšinu odporúčaní týkajúcich sa prevencie korupcie vo vláde a polícii. Uviedla to v piatok (27. 9.) Skupina štátov proti korupcii (GRECO), ktorá je orgánom Rady Európy. Jej členovia tento týždeň rokovali so slovenskými vládnymi činiteľmi v Bratislave.
Slovensku podľa skupiny chýba napríklad kódex prípustného konania pre politikov v najvyšších funkciách. Treba zlepšenie systému ich majetkových priznaní či efektívne záruky nestrannosti vyšetrovania sťažností na prácu polície.
Delegácia GRECO sa v slovenskej metropole zišla s premiérom Robertom Ficom, šéfom jeho poradcov a europoslancom Erikom Kaliňákom či predstaviteľmi ministerstiev vnútra a spravodlivosti. Témou rokovania bol najmä fakt, že vláda v Bratislave doteraz úplne splnila iba tri z 21 opatrení navrhnutých už v roku 2019.
„GRECO dôrazne vyzýva slovenskú vládu, aby podnikla okamžité a účinné kroky na prijatie doteraz nerealizovaných opatrení,“ uviedla skupina po návšteve.
Kritika opozície a demonštrácie
Ficova vláda po svojom vlaňajšom nástupe vyvolala silnú kritiku opozície a demonštrácie jej priaznivcov niektorými zmenami v trestnom práve vrátane zníženia trestov za korupciu či zrušením špecializovaného útvaru prokuratúry, ktorý sa zaoberal tiež korupciou v najvyšších poschodiach politiky. Kvôli tomu teraz Európska komisia zvažuje, že odoberie Bratislave časť peňazí z únijných fondov.
Protikorupčný orgán Rady Európy, ktorá je na EÚ úplne nezávislá a združuje aj mimoúniové krajiny, apeloval na Ficovu vládu, aby okrem iného zaviedla povinnosť pre ministrov a ich poradcov prejsť pred nástupom do funkcie previerkami integrity. Podobné previerky by mali pravidelne v čase svojho verejného pôsobenia podstupovať aj vládni poradcovia či policajní činitelia, odporúča GRÉCKO.
Slovensko by tiež malo obmedziť možnosti pôsobenia popredných vládnych a policajných činiteľov v súkromnej sfére po ich odchode z verejných funkcií. GRECO tiež Bratislave odporúča zaviesť transparentnejšie posudzovanie možných prehreškov polície a lepšie chrániť oznamovateľov trestných činov.
Skupina uviedla, že sa k hodnoteniu slovenských opatrení vráti v budúcom roku.