Na hlavný obsah

Štát sľúbil pomoc ľuďom, ktorých zasiahla povodeň. Experti na krízové situácie a psychológovia pomáhajú už teraz

Rezort práce na jar menil zákon a zvyšoval finančnú pomoc.

Štát sľúbil pomoc ľuďom, ktorých zasiahla povodeň. Experti na krízové situácie a psychológovia pomáhajú už teraz
Hasiči stavajú hrádzu z vriec s pieskom v Devínskej Novej Vsi. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Vláda vyčlení peniaze pre domácnosti, ktoré zasiahli záplavy. Minister práce Erik Tomáš to vyhlásil v Stupave, kde zaplavilo viacero ulíc aj kaštieľ s parkom. Experti radia, ako sa správať počas záplav, tak aby nedošlo k nešťastiu.

Štát prisľúbil pomoc domácnostiam, ktoré zasiahla povodeň, až do výšky 3-tisíc eur. Aj obce môžu požiadať o peniaze. Použiť ich však môžu len na pomoc občanom.

„Chcem už teraz občanov, ako aj mesta a obce ich predstaviteľov ubezpečiť že hneď ako živelná pohroma opadne, nastúpi ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny a okamžite poskytne finančnú, humanitárnu pomoc nielen občanom, ale aj mestám a obciam, ktoré následne budú môcť doručovať tieto finančné prostriedky občanom,“ vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Formám pomoci po výčinoch počasia sa v Správach venoval redaktor Erik Adamson:

Rezort práce na jar tohto roka menil zákon a zvyšoval finančnú pomoc. „Po novom je maximálna výška príspevku pre jednu domácnosť až na úrovni 1500 eur a môže sa poskytnúť opakovane v prípade jednej mimoriadnej udalosti,“ konkretizoval minister práce.

Experti na krízové situácie a psychológovia pomáhajú už teraz. Radia, aby ľudia v tejto situácii dôverovali autoritám a riadili sa ich pokynmi. Podľa psychologičky pomáha najmä byť pripravený.

Základom je monitorovanie situácie

„Úplne základná vec, ktorú treba aby ľudia robili, je monitorovať tú situáciu. Zostať v kontakte s informačnými kanálmi autorít alebo samospráv, aby vedeli kedy napríklad opustí ten domov,“ radí hovorkyňa Slovenského Červeného kríža Zuzana Vongrejová.

„Keď zostanete niekde na streche domu, tak neuvažujete nad tým, či dôverujete polícii alebo nie, ale prichádza akýkoľvek záchranný tím, ktorý vám v danej situácii pomáha,“ hovorí o krízových situáciách šéfka Slovenskej komory psychológov Eva Klimová. Odporúča pripraviť sa tak, ako je to možné a sledovať aktuálne informácie.

Klimová zároveň radí, aby sa ľudia viac zaujímali o svoje okolie. „Pozrieť sa na to, či tí ľudia majú úplne všetko čo potrebujú, či sú v poriadku zvlášť teda ak sú v nejakej oblasti ktorá je záplavová, ktorá je riziková. A možno je dobré opýtať sa aj seniorov, či niečo nepotrebujú,“ spresnila Klimová.

Ak by však ktokoľvek potreboval pomoc, ktorú mu nevie poskytnúť niekto z okolia, expertka dodáva, že bez váhania treba kontaktovať odborníka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko