Predstavte si, že by váš obľúbený film nevytvorili ľudia, ale počítač. Umelá inteligencia (AI) dnes preniká aj do sveta kinematografie, kde otvára umelcom nové možnosti.
Dokážu však algoritmy vytvoriť film, ktorý nás chytí za srdce tak, ako to vie človek? Na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach ocenili umelcov aj v tejto kategórii.
Na 81. ročníku Benátskeho filmového festivalu sa umelá inteligencia dostala do centra pozornosti v unikátnej súťaži krátkych filmov vytvorených pomocou tejto technológie. Výhercom sa stal krátky film s názvom To Dear Me od Gisele Tong.
Pozrite si ukážku z výhernej snímky od umelej inteligencie. Téme sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Tamara Michalková:
Porotcovia vyzdvihli jeho technickú inováciu a prevedenie. V príbehu mladej ženy, ktorá bojuje s následkami rozvodu svojich rodičov. Ocenili aj emočný odkaz pre diváka.
„Zatiaľ nevieme, či tieto technológie dokážu vytvoriť kvalitný príbeh a obsah. Sú to náhodné nápady vytvorené algoritmom, ktoré potrebujú našu ďalšiu úpravu,“ priblížil technický riaditeľ spoločnosti Reply Filippo Rizzante.
Aj keď sa umelá inteligencia môže zdať ako hrozba pre tradičné umenie, mnohí tvorcovia ju vnímajú ako nový nástroj, ktorý im v ich práci pomáha. Jeden z porotcov filmového festivalu, ktorý pracoval aj na známych rozprávkach ako Leví kráľ či Myšiak Stuart Little, vidí v umelej inteligencii obrovskú príležitosť.
„Pomocou AI môžete robiť aj nemožné veci. Nápady na scenár či špeciálne efekty. A preto si myslím, že je prirodzené, že ju ľudia aj v našom odvetví začínajú používať,“ povedal filmový režisér Rob Minkoff.
Inovácie vytvárajú tlak na umelcov
Technológia umelej inteligencie napreduje míľovými krokmi. Práve rýchlosť zmien je výzvou pre režisérov, scenáristov či dramaturgov. Moderné inovácie vytvárajú tlak na umelcov, ktorí sa musia vedieť rýchlo prispôsobiť.
„Ľudia sa nedokážu tak rýchlo prispôsobiť novým spôsobom produkcie. Osobne si myslím, že film stále potrebuje ľudí a živých filmových hrdinov. Myslím si, že sa nezmení spôsob, akým vytvárame obsah, ale to, ako ho distribuujeme a konzumujeme,“ uviedol Rizzante.
To, či umelá inteligencia prevezme kontrolu nad kinematografiou, ukáže až čas. Nateraz zostáva výnimočným nástrojom, ktorý formuje nové spôsoby rozprávania príbehov.