Na hlavný obsah

Výbuch pagerov a vysielačiek v Libanone bol akciou plánovanou v predstihu, tvrdia analytici

Prerobené pagere pravdepodobne vymenili počas ich dodávky.

Výbuch pagerov a vysielačiek v Libanone bol akciou plánovanou v predstihu, tvrdia analytici
Komunikačné zariadenie walkie-talkie po explózii na východe Libanonu. Foto: TASR/AP

V utorok (17. 9.) vybuchli bezdrôtové komunikačné zariadenia využívané príslušníkmi libanonského militantného hnutia Hizballáh a na druhý deň aj vysielačky.

Analytici upozorňujú, že akciu plánovali s časovým predstihom a prerobené pagere vymenili počas ich dodávky. Samotné odpálenie bolo viacfázové – najprv výstražná správa a potom detonácia. Simultánny výbuch asi päťtisíc zariadení svedčí o veľkom prieniku do organizácie Hizballáhu.

Vysielačky, ktoré explodovali v stredu (18. 9.), Hizballáh kúpil zhruba pred piatimi mesiacmi, teda v rovnakom čase ako pagery AR-924, ktoré vybuchli v utorok.

Vysokopostavený libanonský bezpečnostný zdroj a tiež iný zdroj agentúry Reuters tvrdia, že izraelská tajná služba Mossad do pagerov pred niekoľkými mesiacmi vložila trhavinu, kým ich Hizballáh doviezol do Libanonu.

Potvrdil to aj Harel Menashri, ktorý pre Reuters povedal, že organizácia, ktorá operáciu uskutočnila má veľmi dobré spravodajské a operatívne schopnosti, čo zas poukazuje na jej hlboký prienik organizácie Hizballáhu.

Nemecký odborník na zbrane Lars Winkelsdorf pre portál Tagesschau upozornil, že militantné hnutie v oblasti bezpečnosti zlyhalo.

„Už jednoduché prehliadnutie röntgenovými alebo inými skenermi by nevyhnutne poskytlo dôkazy o tom, že s prístrojmi sa manipulovalo. Preto vychádzame z toho, že adresa prijímateľa objednávky považovali za bezpečnú. Toto slabé miesto tajné služby a izraelské bezpečnostné úrady využili,“ vysvetlil.

Bezprecedentný rozsah zásahu

Odborník na boj proti terorizmu na Washingtonskom blízkovýchodnom inštitúte Matthew Levitt pre DW uviedol, že do pagerov vložili malé množstvá – teda niekoľko gramov výbušnín počas ich obstarávania, keď boli v dodávateľskom reťazci.

Nešlo o kybernetickú alebo softvérovú záležitosť, ale úmysel získať a identifikovať reťazec. Po explózii pagerov museli odstrániť aj vysielačky, podotýka vojenský analytik Matej Riško.

„Na diaľku aktivovali tie pagere a vlastne na druhý deň museli detonovať aj tie vysielačky veľmi pravdepodobne teda kvôli tomu, že bolo jasné, že niekto to v určitom momente začne rozoberať,“ priblížil Matej Riško.

Hoci technológia vybuchnutých pagerov a vysielačiek podľa pozorovateľov v blízkovýchodnom regióne nová nie je, nový je jej bezprecedentný rozsah, ktorý dosiahol simultánny zásah takmer päťtisíc zariadení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál