Vzťahy v koalícii sú narušené už dlhšie. Problémy vyvolali prezidentské voľby a následný odchod ich víťaza Petra Pellegriniho z pozície predsedu parlamentu. Na voľnú stoličku si robia zálusk hneď dve strany. Dohodnúť sa však už mesiace nevedia a napätie medzi nimi rastie.
Lídri Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS pred vznikom koalície podpísali najprv memorandum o porozumení. Od začiatku deklarovali, že chcú byť iní ako tí pred nimi.
„A aby tu čo najskôr vznikla vláda, ktorá nebude obťažovať občanov SR svojimi vnútornými hádkami, svojimi politickými vnútornými rozpormi,“ povedal vtedajší líder Hlasu-SD a súčasná hlava štátu Peter Pellegrini.
Prvé nezhody prišli pri prezidentských voľbách. Do boja o stoličku hlavy štátu vyrazili hneď dvaja lídri, okrem neskoršieho víťaza aj šéf SNS Andrej Danko. Tesne pred samotnými voľbami sa však kandidatúry vzdal práve v prospech Petra Pellegriniho. Krátko na to hovoril o potrebe prekreslenia politickej mapy.
„Peter Pellegrini by bez SNS nebol prezidentom. Sú situácie, kedy aj my sa hlásime o svoje slovo a tie situácie prichádzajú,“ vyhlásil vtedy šéf národniarov. Tvrdí, že má nárok na post predsedu parlamentu. V Hlase-SD s tým však nesúhlasia. Vidieť tam chcú ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD).
Pôsobeniu vládnej koalície a konfliktom v nej sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venoval redaktor Lukáš Dzivý:
Po lete sa spustila vlna odkazov. Andrej Danko kritizoval hneď viacerých ministrov. Členovia Hlasu zas poslanecké návrhy z dielne národniarov. Nový šéf Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce mať situáciu vyriešenú do konca roka. „Na základe výsledkov parlamentných volieb, táto pozícia naďalej patrí Hlasu,“ pripomenul.
Premiér Róbert Fico (Smer-SD) zatiaľ stále necháva dohodu na koaličných partneroch. „V každej rodine sú hádky, ale každý má rád každého,“ povedal. Súhlasí so zachovaním súčasného stavu, teda, že parlamentu šéfuje poverený Peter Žiga (Hlas-SD).
Politológ: Veci nejdú podľa plánu
Podľa politológa Tomáša Koziaka z Vysokej školy medzinárodného podnikania v Prešove sa ukazuje, že všetko je inak, ako si koalícia na plánovala.
„Skutočne nestabilita začína byť asi charakteristickou črtou tejto vládnej koalície a vlastne už to máme po roku vládnutia. Perspektíva pre túto vládnu koalíciu nie je dobrá aj kvôli tomu, že nastupujú konsolidačné opatrenia, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou odzrkadlia aj vo voličskej podpore jednotlivých politických strán,“ dodal.
Jednotlivé strany sa podľa neho budú predbiehať v tom, kto je lepší kto prinesie miernejšie konsolidačné opatrenia.