Európska únia chce rozhodovať o tom, čo budú sociálne siete mazať. Toto tvrdenie pochádza od europoslanca Milana Mazureka (Republika), ktorý kritizuje nový európsky zákon, konkrétne zákon o digitálnych službách.
O tom, čo europoslanec Mazurek šíri a prečo ide o hoax a nie len názor politika, diskutovala redaktorka Slovenského rozhlasu Petra Strižková spolu s technologickým novinárom Martinom Hodásom z projektu Na druhom brehu v rubrike Overovňa.
Zákon o digitálnych službách musí prebrať aj Slovenská republika. Jeho úlohou je „skrotiť“ sociálne siete.
“Člen krajnej pravice klame o tom, že prostredníctvom zákona DSA bude Európska únia cenzurovať internet a doslova prikazovať sociálnym sieťam, ktorý príspevok alebo ktoré video majú zmazať,“ uviedol Hodás.
Túto právomoc by podľa slovenského europoslanca mali dostať radoví, nikým nevolení európski úradníci. „Mazurek im neverí a tvrdí, že nebudú konať v záujme Európanov, ale že budú účelovo mazať kritické hlasy, najmä voči samotnej EÚ. To všetko pod rúškom údajne falošného boja proti dezinformáciám,“ pokračoval novinár.
Zákon sa dezinformáciám venuje okrajovo
Hodás priblížil, že zákon o digitálnych službách sa dezinformáciám venuje skôr okrajovo. “Jeho hlavnou témou je vyslovene nelegálny obsah, ktorý porušuje zákony v jednotlivých členských štátoch,“ vysvetlil.
“Hlavným cieľom je teda zabezpečiť, aby digitálne platformy riadne dohliadali na obsah a zakročili proti nelegálnym aktivitám. Aby im proaktívne predchádzali alebo aby ich včas mazali, ak ich na ne upozornia napríklad aj samotní používatelia,“ opísal technologický novinár.
Pointou zákona podľa Hodása je, aby to, čo je nelegálne v skutočnom svete, bolo rovnako nelegálne aj v tom digitálnom.
“Paradoxne, čo sa týka cenzúry, tak DSA prinieslo aj ochranné mechanizmy. Tie európskym používateľom poskytujú efektívnejšie spôsoby, ako sa odvolať proti krokom digitálnych platforiem,“ vyhlásil Hodás.
Môže to byť napríklad “práve vtedy, keď si myslíme, že nám sociálna sieť niečo neprávom zmazala.“