Na hlavný obsah

Drahá liečba neviditeľným zubným strojčekom zažíva boom. Reportéri odhalili kliniky s lekármi bez špecializácie

Tisícky pacientov majú nasadené strojčeky od neznámych výrobcov a lekárov.

Drahá liečba neviditeľným zubným strojčekom zažíva boom. Reportéri odhalili kliniky s lekármi bez špecializácie
Neviditeľný zubný strojček. Foto: STVR

Neviditeľné zubné strojčeky zažívajú nevídaný boom. Inovatívna liečba je finančne náročná, no ani vysoká cena nie je garanciou kvality. Na technologický pokrok v tejto oblasti nestíha reagovať legislatíva.

Na Slovensku môžu liečiť strojčekmi len čeľustní ortopédi s príslušnou atestáciou. Ortodontisti však bijú na poplach. Tvrdia, že neviditeľnými strojčekmi liečia aj lekári, ktorí na to nemajú potrebnú špecializáciu. Viacero kliník, kde sa to deje, sme odhalili aj my. Téme sa v relácii Reportéri venovala redaktorka Eva Benčatová.

“Treba si uvedomiť, že ide o jednu z najprísnejšie regulovaných oblastí v rámci spoločenského života. Hodnota, ktorá je chránená týmito reguláciami, je ľudské zdravie,“ skonštatoval odborník na medicínske právo Peter Kováč.

“Neviditeľné zubné strojčeky sú zdravotníckou pomôckou na mieru. Pomôcka na mieru je akákoľvek pomôcka, ktorá je osobitne vyrobená na základe potreby pacienta. Musí byť vyrobená na základe vydaného predpisu zdravotníckeho pracovníka na základe odbornej kvalifikácie,“ informovala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Lucia Balážiková.

“Zubný strojček predpisuje výlučne čeľustný ortopéd. Strojček je nástroj. Mnohí veľmi zle interpretujú, že liečia sa strojčekom. Je to len nástroj na prenos tlakov, na navodení situácie, ktorú čeľustný ortopéd naplánoval. Strojček nie je niečo, čo žije vlastným životom,“ vysvetlil hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre čeľustnú ortopédiu Andrej Thurzo.

Podnety začali prichádzať pred piatimi rokmi

“Podnety od pacientov sme začali dostávať približne pred piatimi rokmi. To bolo práve obdobie, kedy na Slovensku prišiel boom neviditeľný fóliových aparátov. Aj my sme si v ortodontickej spoločnosti zrazu všimli, že veľmi veľa pacientov dostáva strojčeky, ktoré nerobil čeľustný ortopéd, ale niekto iný, nejaká neoprávnená osobu,“ povedal prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti Marián Sabo.

“Mali sme aj taký prípad, že prišla do poradne pacientka, ktorá si dala medzi prvými zhotoviť neviditeľný strojček. Bola to už dospelá žena. Lekár jej dal podpísať zmluvu, že nezodpovedá za kvalitu materiálu, ani za výsledok. Ona to podpísala. Ten strojček sa rozpadol, mala problémy, musela si nájsť iného zubára,“ opísala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

“Poškodení pacienti prichádzajú so sťažnosťami a až pri zisťovaní, keď si nechávajú vypracovať znalecký posudok, zistíme, že ich liečil zubár, niekedy dokonca aj nezubár, ktorý nemá špecializáciu čeľustnej ortopédie. S reakčnou dobou dvoch až troch rokov vidíme problém a môžem povedať, že za posledné dva roky neuveriteľne narastá,“ vyhlásil Thurzo.

“Liečbu zubným strojčekom mi odporučila moja zubná lekárka zo zdravotných dôvodov. Počas prvej fázy liečby sa u mňa nevyskytovali žiadne komplikácie. Avšak aj s približujúcim koncom tejto liečby mi bolo zrejmé, že sa nedostanem k želanému výsledku. Druhá fáza liečby prebiehala pod dohľadom iného čeľustného ortopéda. Ako som sa neskôr dozvedela, nemal oprávnenie na vykonávanie pozície čeľustného ortopéda,“ popísala pacientka kliniky v bratislavskej Petržalke.

“Je vyštudovaný čeľustný ortopéd, ktorý pôsobil deväť rokov v Rakúsku. V súčasnosti prebieha proces uznania špecializácie na Slovensku, na klinike pracuje momentálne na pozícii sekundárneho lekára,“ zaznelo v stanovisku kliniky v Petržalke.

Manuálna práca sa preniesla do digitálneho sveta

“V minulosti, keď sa zuby vyrovnávali klasickými lepenými kovovými strojčekmi a drôtmi, sme takýto problém nemali. Manuálna ručná práca s kovovým strojčekom a drôtmi sa preniesla do digitálneho sveta,“ uviedol Sabo.

“Neviditeľné zubné strojčeky momentálne vyrába umelá inteligencia, je to veľmi dobré a presné,“ povedal stomatológ v Trenčíne Mehdi Forouhar.

“Firma mu na základe odtlačku vyrobí fóliu a toto je vlastne ten zisk, že lekár, ktorý nemá špecializáciu, to nediagnostikuje, neskúma problém, ale len preberie od výrobcu pár desiatok fólií, ktorú odovzdá pacientovi a je to preňho uzatvorená záležitosť,“ ozrejmil Sabo.

“Bratislavský samosprávny kraj eviduje niekoľko podnetov v súvislosti s neviditeľnými strojčekmi. Časť z nich bola vyhodnotená ako neopodstatnená. V jednom konaní to bolo vyhodnotené ako opodstatnené a zisťujeme stanoviská ďalších orgánov pre prípadné správne konanie,“ vyhlásila hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.

Porušovanie právnych predpisov

Klinika v Rimavskej Sobote na svojej stránke uvádza, že jej devízou je vysoká odbornosť personálu a špičkové moderné technológie. To, že robia aj zubné strojčeky, na svojej stránke nikde nepriznávajú.

“Neviditeľné strojčeky to je nejaká medzera v zákone. Keď v zákone nie je presne napísané, či je to povolené, alebo nie. Čo nie je zakázané, my môžeme robiť,“ povedal Forouhar.

“Argument, že na liečbu neviditeľnými strojčekmi nie je potrebná špecializácia z čeľustnej ortopédie, nie je v súlade s legislatívou ani odbornými štandardmi. Čeľustná ortopédia je špecializovaný odbor, ktorý zahŕňa komplexné poznatky o pohybe zubov a anatómii čeľustí. Z tohto dôvodu je pre bezpečné a efektívne posúvanie zubov nevyhnutná špecializácia. Technologické inovácie nesmú byť zámienkou pre obchádzanie odborných požiadaviek,“ informoval hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.

“Nie je to tak nejasné a neprehľadné, ako sa snažia argumentovať. Argumentácie sú účelové, že sa chytajú jednej vety v zákone, pritom je tam jasne vysvetlené, že je to definované špecializačným štúdiom,“ konštatoval Thurzo.

Podľa odborníka na medicínske právo vyštudovaný zubár bez čeľustnej ortopédie, ktorý robí tieto zákroky, porušuje právne predpisy. “Nemá špecializovanú spôsobilosť na poskytovanie čeľustno-ortopedických výkonov. To, že mal nejakú skúšku v pregraduále, to ho nerobí odborníkom,“ uznal Peter Kováč.

Pekný výsledok nemusí byť funkčný

Podľa Andreja Thurza to môže dosiahnuť dokonca aj pekný výsledok, ktorý nebude funkčný. “Môže dôjsť k poškodeniu závesného aparátu zubu, rozpusteniu koreňov častokrát, postúpeniu krčkov, až strate zubov. Je množstvo prípadov, kde pacienti prišli o zuby, keď sa neodborne presúvali strojčekom miest, kde nebola kosť alebo sa robili také nápory, spôsobili odumretie a stratu zubov,“ popísal Thurzo.

“Je to viac menej podobná situácia, ako keby si absolvent lekárskej fakulty zmyslel, že bude zrazu plastickým chirurgom,“ povedal Kováč.

“Zubné lekárstvo sa študuje šesť rokov, akonáhle ukončil zubný lekár vysokú školu dostane titul a môže vykonávať činnosť zubného lekára, čiže poskytovať zdravotnú starostlivosť. Ak chce vykonávať čeľustnú ortopédiu alebo maxilofaciálnu chirurgiu, to sú dve špecializácie, ktoré na Slovensku máme zavedené, tak pri čeľustnej ortopédii musí absolvovať ďalšie trojročné denné štúdium,“ informoval prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

“Slovenská komora zubných lekárov napriek tomu, že vydáva tieto licencie, nemá právo kontrolovať, preto nám ani takéto podnety nechodia. Musím povedať, že máme túto vedomosť a vieme aj z vyšších územných celkov, že takéto veci sú preverované,“ pokračoval Moravčík.

“Máme niekoľko podnetov, kde sa dodatočne zistilo, že pacientov ošetrovali nejaké asistentky alebo dentálne hygieničky. Až keď sa pacient dožadoval lekára, tak sa zistilo, že tam žiadny nie je,“ prezradil prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti Marián Sabo.

Ľudia sa rozhodujú na základe rýchlosti

“Počas liečby som na klinike absolvovala viacero kontrol a iba na minimálnom počte z nich bol prítomný čeľustný ortopéd. Aj také zákroky ako brúsenie zubnej skloviny boli realizované nie čeľustným ortopédom, ale iným pre mňa neznámym personálom,“ povedala pacientka petržalskej kliniky.

“Liečba zubným strojčekom na našich klinikách je vykonávaná výlučne pod dohľadom čeľustného ortopéda. Nelekársky personál vykonáva iba tie zdravotnícke úkony, ktoré im dovoľuje príslušná legislatíva,“ zaznelo v stanovisku kliniky.

“Ľudia sa často rozhodujú na základe toho, či ho zubár rýchlo zoberie. Nevedia, či je to špecialista, odborník, či spĺňa všetky štandardy,“ skonštatovala Mária Lévyová.

“Dva prípady boli v Banskej Bystrici, kedy bola zhodne uložená pokuta po štyritisíc eur. V Rimavskej Sobote bolo rovnako zistené pochybenie. Aktuálne tu prebieha konanie o uložení pokuty,“ uviedla hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková.

“Dostali sme pokutu za strojčeky, ktoré sú fixované na zuby. Vrátili sme peniaze. Robil to čeľustný ortopéd, ktorý sem prišiel z Ukrajiny, ale vtedy ešte nemal potvrdené svoje papiere,“ povedala majiteľka ambulancie v Banskej Bystrici.

Pacienti by mali zvážiť ambulanciu

“Kde má pacient garanciu, že nebude viac poškodený pri takomto strojčeku, či potom nebudú potrebné chirurgické zákroky, zápalové ochorenia v dutine ústnej. Je to veľké riziko a tu by sme odporúčali zvážiť, či si vôbec takúto ambulanciu vyberieme,“ upozornila Lévyová.

“Takúto zdravotnícku pomôcku predpisuje lekár na základe odbornosti. Zodpovednosť za konštrukciu má výrobca,“ ozrejmila hovorkyňa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) Lucia Balážiková.

“Zisťujeme, že na Slovensku sú v obehu tisícky pacientov, ktorí majú nasadené strojčeky od neznámych výrobcov, neznámych lekárov a čaká sa, čo sa vlastne stane,“ vyhlásil Sabo.

“Každý čeľustný ortopéd je zodpovedný za to, že používa iba také výrobky, ktoré sú schválené na európskom alebo slovenskom trhu. Čiže spĺňajú všetky kritéria na to, aby boli uvedené do dutiny ústnej,“ ozrejmil Moravčík.

Dlhodobejšie problémy

“Pacienti si musia uvedomiť, že ak sú vyhotovené z nevhodného materiálu a oni ich nosia v ústach, môže to spôsobovať uvoľňovanie niektorých látok a spôsobiť dlhodobejšie problémy,“ povedal Moravčík.

“ŠÚKL ani nevykonáva dohľad nad týmito zdravotníckymi pomôckami, materiál kontrolujú notifikované osoby určené Európskou úniou,“ uviedol hovorca rezortu zdravotníctva.

“Akonáhle sa zistí, že lekár nie je špecialista a robil to neoprávnene, odpadajú všetky posudky, zdĺhavé dokazovanie, aký bol stav chrupu predtým a po. Pacient má okamžite nárok na vrátenie kompletne všetkých peňazí, na odškodné, bolestné, za ten strávený čas,“ ozrejmil Sabo.

“Všeobecne z pohľadu ŠÚKL a regulácie zdravotnícky pomôcok je oblasť zdravotníckych pomôcok používaných v stomatológii a ortodoncii oblasťou, ktoré zasiahol príchod nových nariadení EÚ. V danom čase nie je dosiahnutá absolútna regulácia všetkých zdravotníckych pomôcok, ktoré sú uvedené na trhu. Tento problém sa netýka len SR, ale celej EÚ,“ vyhlásila Balážiková.

“Ministerstvo zdravotníctva je aktuálne v kontakte so Slovenskou komorou zubných lekárov vo veci existujúcich zdravotných výkonov poskytovaných v čeľustnej ortopédii, ktoré sú plne alebo čiastočne uhrádzané z verejného zdravotného poistenia a prípravy zoznamu nových zdravotných výkonov poskytovaných v čeľustnej ortopédii,“ povedal Wallner.

“Je pre mňa veľmi smutné zistenie, že po tom, ako si za niekoľko tisíc eur kúpite liečbu v renomovanej klinike, sa ani po dlhej dobe neviete dostať k želanému výsledku,“ skonštatovala pacientka petržalskej kliniky.

“Pri strojčekoch ide v 90 percentách prípadov o detských pacientov. Je pre mňa úplne zarážajúce, že štát detských pacientov nechráni. Dlhodobé následky neúspešnej alebo pokazenej liečby si detskí pacienti budú znášať aj v dospelosti. Môžem vám zodpovedne povedať, že potom už môže byť neskoro,“ dodal prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti Marián Sabo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko