Gastroenterológovia nesúhlasia so šetriacimi limitmi Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Varujú, že ak budú musieť pacientom rušiť termíny na jednodňových chirurgiách, zvýši sa riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Výpadok jednodňových chirurgií podľa štátnej poisťovne pokryjú nemocnice.
Jedno z najčastejších vyšetrení, ktoré pacienti u gastroentorológa absolvujú, je kolonoskopia. Ak počas nej lekár nájde v hrubom čreve polyp, dokáže ho zároveň odstrániť. Pokiaľ pôjde o pacienta VšZP, musí dávať pozor, či sa pacient zmestí do mesačného limitu.
„Predstavte si, že vám zistia malý nádor. Neviete či je zhubný, alebo nezhubný. Povedia, že ho nemohli odstrániť, lebo zdravotná poisťovňa takýto výkon už tento mesiac neuhrádza, lebo proste zaviedla limity a že príďte o pol roka,“ povedal prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Tibor Hlavatý.
Prečo gastroenterológovia kritizujú šetrenie VšZP na jednodňových chirurgiách zisťovala v reportáži v Správach redaktorka Andrea Šeligová:
Lekári varujú, že pri takomto type nálezu treba zasiahnuť čo najskôr a odkladanie zákroku môže viesť k vážnym a zbytočným komplikáciám. Ak pacient nebude chcieť čakať, zákrok ho môže vyjsť na približne 250 eur. Štátna poisťovňa ich v takomto prípade posiela do nemocnice.
„Nemocnice, ak urobia jednodňový zákrok a všetko bude v poriadku, nebude si stav vyžadovať ďalšiu hospitalizáciu, tak poistenec sa môže vrátiť ešte v ten deň po jednodňovom zákroku domov,“ vysvetlila hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá.
Limity platia aj pre iné oddelenia. Podľa viceprezidenta Asociácie nemocníc kapacity nebudú problém.
„Máme zmapovanú výkonnosť, napríklad, vo svojej nemocnici viem popísať detailne – urobili sme o 130 tepiek viacej, ako bol historický rekord. A vieme ešte tieto výkony navýšiť,“ povedal viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Jozef Mintál.
Obavy z čakacích lehôt
Pacienti sa napriek tomu obávajú pridlhých čakacích lehôt. „Opäť sa tu stávame takými rukojemníkmi nedostatku finančných zdrojov. Možno si to niektorí pacienti uhradia. Ale dajme si ruku na srdce, koľkí na to nemajú finančné zdroje,“ skonštatovala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.
„Naše dáta hovoria, že priemerná čakacia lehota u jednodňových je zhruba 22 dní a priemerná čakacia lehota na jednodňové zákroky v nemocniciach je 31 dní. Čiže tam ten rozdiel je zhruba desať dní,“ uviedla Bublavá
„Čakacie doby v mnohých nemocničných starostlivostiach sú podstatne a podstatne vyššie,“ dodala Lévyová. Obmedzenia majú platiť pre jednodňové chirurgie do konca roka. Ako to bude v roku 2025, sa musí štátna poisťovňa s poskytovateľmi ešte dohodnúť.