Hranice medzi Švajčiarskom, Francúzskom a Talianskom sa čoskoro zmenia. Švajčiarska federálna vláda nedávno schválila „opravu“ švajčiarskych hraníc s talianskymi a francúzskymi susedmi.
Dôvodom je klimatická zmena, presnejšie topenie ľadovcov. Podľa francúzskej spravodajskej televízie BFM TV ide o pomerne nezvyčajné rozhodnutie, o ktorom rozhodla spoločná komisia expertov.
Tí konštatovali, že v dôsledku topenia ľadovcov v kantóne Valais na juhozápade Švajčiarska, ktorý našinci možno poznajú vďaka malebnému Ženevskému jazeru alebo lyžiarskemu stredisku Zermatt pod Matterhornom, a vďaka topeniu ľadovca aj v regióne Aosta na severozápade Talianska je potrebné prehodnotiť hranice.
Historicky totiž niekoľko deliacich línií tvoria rieky, jazerá a hrebene ľadovcov. No globálne otepľovanie ich narúša, a tak mení nastolenú rovnováhu medzi oboma krajinami.
Bern tvrdí, že zmeny hraníc budú v súlade s ekonomickými záujmami daných krajín, vrátane údržby špecifických chránených prírodných oblastí.
Teplomer klimatických zmien
Zmeny sa dotknú regiónu Tete Grise a viacerých populárnych lyžiarskych stredísk, aby sa napríklad kompenzovali práce na cezhraničnej trati medzi obcami Perly-Certoux vo Švajčiarsku a S.Julien en Genevois vo Francúzsku.
Výročná správa pozorovania ľadovcov Glamos konštatuje, že za ostatný rok stratili švajčiarske ľadovce 4 percentá svojho objemu. Európa je mimochodom kontinentom, na ktorom sa podľa vedcov najviac prejavuje globálne otepľovanie.
Talianski experti nedávno dokonca uviedli, že azda najznámejší ľadovec v Dolomitoch –Marmolada – sa môže do roku 2040 úplne roztopiť v dôsledku rastúcich priemerných teplôt.
Tento ľadovec každoročne merajú už od roku 1902 a považuje sa za akýsi prirodzený teplomer klimatických zmien.