Najmenej 93 Palestínčanov v utorok (29. 10.) zahynulo. Približne 40 ďalších je nezvestných pri nočnom izraelskom nálete na päťposchodovú obytnú budovu v dedine Bajt Lahíja na severe Pásma Gazy. S odvolaním sa na palestínsky úrad civilnej ochrany o tom informovala agentúra AFP.
Podľa predchádzajúcej bilancie ministerstva zdravotníctva v Gaze bolo najmenej 60 mŕtvych a 150 zranených.
Úrad, ktorý riadi palestínske teroristické hnutie Hamas, uviedol, že v zariadení sa ukrývali vysídlení Palestínčania. Väčšinu obetí tvorili ženy a deti. Izraelská armáda sa k incidentu zatiaľ nevyjadrila, na žiadosť agentúry AFP len uviedla, že ho vyšetruje.
„Počet obetí masakry v rodinnom dome v Bajt Lahíji stúpol na 93. Približne 40 ľudí, ktorí zostali pod troskami, je stále nezvestných,“ povedal pre AFP hovorca palestínskej civilnej obrany Mahmúd Basal.
Telá zabalené v plachtách
Na videozázname, ktorý získala agentúra Reuters, je vidieť telá zabalené v plachtách, ktoré sa váľajú na zemi pred zbombardovanou budovou, zatiaľ čo spod trosiek vyťahujú ďalšie telá a preživších.
„Sú tu desiatky mučeníkov (mŕtvych). V tomto dome žili desiatky vysídlených ľudí. Dom zbombardovali bez varovania. Ako vidíte, mŕtvi sú všade, na stenách visia časti tiel,“ hovorí vo videu očitý svedok udalosti, ktorý pomáhal vyťahovať telá.
Izraelská armáda medzitým oznámila, že štyria izraelskí vojaci z elitnej jednotky, všetci vo veku 20 až 22 rokov, v utorok zahynuli v bojoch proti militantom Hamasu v severnej časti Pásma Gazy. Jeden dôstojník sa vážne zranil.
Straty v izraelskej armáde
Celkový počet izraelských vojakov zabitých od začiatku pozemnej operácie, ktorú armáda už rok vedie proti militantom Hamasu v Pásme Gazy ako odvetu za minuloročný teroristický útok na Izrael, sa podľa údajov agentúry AFP zvýšil na 367.
Hovorca Basal v pondelok (28. 10.) pre CNN uviedol, že od 6. októbra, keď Izrael začal novú vojenskú operáciu v severnej časti Pásma Gazy, zahynulo v tejto časti palestínskeho územia v dôsledku bojov viac ako tisíc ľudí. Podľa neho ďalší mŕtvi zostávajú pod troskami alebo ležia na uliciach.
Úrad tiež tvrdí, že v utečeneckých táboroch a komunitách v Džabaliji, Bajt Lahíji a Bajt Hanúne sa nachádza 100-tisíc ľudí bez potravín a dostupnej lekárskej starostlivosti. V dôsledku izraelskej operácie nemôže už tri týždne fungovať.
Agentúra Reuters poznamenala, že tieto údaje nemohla nezávisle overiť. Podľa izraelskej armády je cieľom súčasnej operácie v severnej časti Pásma Gazy zabrániť Hamasu v preskupení jeho síl.
Ministerstvo zdravotníctva Gazy uviedlo, že zranení nemohli byť po utorkovom útoku ošetrení. Lekári totiž museli predtým evakuovať neďalekú nemocnicu Kamal Adwan.
„Kritické prípady bez lekárskej pomoci podľahnú svojmu osudu a zomrú,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Riaditeľ nemocnice podľa agentúry AP novinárom tiež povedal, že zdravotnícky systém „úplne skolaboval“ a privezení zranení zomierajú, pretože im nemôže byť poskytnutá potrebná pomoc.
Zatknutie ozbrojencov Hamasu
Izraelská armáda v pondelok uviedla, že vojaci pri zásahu v nemocnici Kamal Adwan zatkli približne 100 ozbrojencov Hamasu. Predstavitelia zdravotníctva v Pásme Gazy popreli, že by sa v nemocnici skrývali militanti.
Izrael vedie vojnu proti Hamasu v Pásme Gazy ako odvetu za jeho teroristický útok zo 7. októbra minulého roka, keď palestínski ozbrojenci zabili 1 200 ľudí v izraelskej pohraničnej oblasti a ďalších 251 ľudí vzali na palestínskom území ako rukojemníkov.
Podľa utorkovej bilancie ministerstva zdravotníctva Gazy, ktorá nezahŕňa obete nočného útoku v Bejt Lahíji, vo vojne zahynulo už najmenej 43 061 Palestínčanov, z toho 41 len za predchádzajúci deň, a 101 223 bolo zranených. Tieto údaje nerozlišujú medzi ozbrojencami a civilistami, ale väčšina z nich je.
Vojna zdevastovala veľkú časť pásma a prinútila približne 90 percent jeho obyvateľov opustiť svoje domovy. Státisíce Palestínčanov sa tiesnia v stanových táboroch pozdĺž pobrežia, ďalší sa ukrývajú v bývalých školách alebo nemocniciach a podľa humanitárnych organizácií mnohí trpia hladom.