Odvolací súd vo štvrtok (31. 10.) uznal bývalého prezidenta Andreja Kisku za vinného z daňového podvodu. Vymeral mu ročný podmienečný trest, ktorý mu súčasne odložil na skúšobnú dobu dvoch rokov. Voči rozhodnutiu Krajského súdu v Prešove sa nemožno odvolať.
Podľa Andreja Kisku vyhrážky premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sudcom zabrali. “Fico sa vyhráža nepohodlným sudcom disciplinárnym konaním a medzi sudcami zavládol strach. Inak si neviem vysvetliť rozhodnutie Krajského súdu, ktorý v tomto špinavom politickom procese neuznal naše jasné dôkazy o mojej nevine,“ reagoval exprezident na sociálnej sieti.
Dodal, že v boji “za očistenie svojho mena neprestane.“ Plánuje podať dovolanie na Najvyšší súd SR.
Podľa prokurátora Mareka Švagerka je rozsudok potvrdením toho, že orgány činné v trestnom konaní viedli trestné konanie zákonným spôsobom. „A, že bolo správne postaviť obžalovaného pred súd a podať na neho obžalobu. Aby súdy rozhodli, či sa dopustil alebo nedopustil trestného činu,“ skonštatoval s tým, že súd dal prokuratúre nakoniec za pravdu.
Rozhodnutiu prešovského súdu v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku sa v Správach venoval redaktor Róbert Latta:
Nadmerné daňové odpočty
Kauza sa týka nadmerných daňových odpočtov Kiskovej rodinnej firmy KTAG v súvislosti s účtovaním nákladov na Kiskovu predvolebnú kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2014. V rozhodujúcom kole hlasovania vtedy Kiska porazil premiéra Roberta Fica, ktorý je predsedom vlády aj v súčasnosti.
Podľa obžaloby KTAG neoprávnene uplatnila nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty v celkovej výške vyše 155-tisíc eur. Kiska vinu v prípade dlhodobo odmieta. Prvostupňový súd okrem Kisku uznal za vinného aj druhého obžalovaného v prípade Eduarda Kučkovského. Ten bol v čase uvedených nadmerných odpočtov rovnako ako Kiska konateľom KTAG.
Stíhanie Kučkovského odvolací súd na začiatku októbra kvôli premlčaniu zastavil. Urobil tak po zmenách v trestnom práve. Ktoré tento rok presadila Ficova vláda. Ich súčasťou bolo okrem iného skrátenie premlčacích dôb trestných činov a zmiernenie trestov najmä za korupciu a za hospodársku kriminalitu. Tieto zmeny sa vzťahujú aj na prípady, v ktorých súdy ešte právoplatne nerozhodli.
Opoziční politici na Slovensku tvrdili, že touto úpravou chce vládna koalícia dosiahnuť beztrestnosť pre ľudí, ktorí sú stíhaní v kauzách z čias skoršieho vládnutia Ficovho Smeru.
Novela Trestného zákona už pomohla tiež napríklad poverenému predsedovi parlamentu Petrovi Žigovi (Hlas-SD), ktorého stíhanie pre podozrenie z podplácania žalobcu zastavili práve pre premlčanie.