Už nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku zakázali konzumovať ryby z rieky Slaná. Obsahujú totiž nebezpečný arzén, ktorý spôsobuje zdravotné problémy. Rieka je znečistená už viac ako dva a pol roka kontaminovanou vodou z bývalej bane.
Aj rybári v Maďarsku sa obávajú kontaminovaných rýb v rieke Slaná, ktorá na ich územie priteká zo Slovenska a je už viac ako dva roky znečistená nebezpečnými látkami. Na riziko upozorňujú aj štátne orgány.
„Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca neodporúča konzumáciu rýb ulovených v rieke Slaná. Opatrnosť je na mieste vzhľadom na zistený obsah arzénu v skúmaných rybách,“ uviedol Úrad pre bezpečnosť potravín v Maďarsku.
Situácii na rieke Slaná sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Martina Beshirová:
„Je to obrovská hanba pre náš štát, že nečinnosťou kompetentných orgánov sme za dva a pol roka do rieky pustili také množstvo znečistenia, že v Maďarsku sa nakumulovalo toľko arzénu, že sú zdraviu škodlivé,“ vyhlásil aktivista, lekár a rybár Tibor Varga.
Platí mimoriadna situácia
Kontaminovaná voda začala vytekať z bývalej bane do rieky Slaná ešte vo februári 2022. Prvé záchranné práce sa v bani vykonali pred dvoma rokmi. Tie však nestačili a situácia sa začiatkom roka zhoršila. Od leta sú v bani znovu banskí záchranári, práce majú dokončiť do konca roka.
„Po realizácii týchto opatrení bude možné pristúpiť k čisteniu vytekajúcich banských vôd do vodného toku Slaná, rovnako sa vo vybraných lokalitách pristúpi k čisteniu koryta vodného toku Slaná od usadených sedimentov – okrov,“ píše sa v písomnom stanovisku ministerstva životného prostredia SR.
Zákaz lovu a konzumácie rýb v rieke Slaná v úseku od bývalej bane v Nižnej Slanej až po hranicu s Maďarskom platí od začiatku augusta.
„Hladina arzénu neustále narastá. Na základe toho sme dali odporúčanie nekonzumovať ryby. Jedná sa o to, aby aj s tým rybacím mäsom neboli kŕmené hospodárske zvieratá, sliepky, ošípané. Aby sa to hocijakým spôsobom nedostalo do potravín človeka,“ ozrejmil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Rožňave Štefan Bilik.
Kilogramy arzénu denne
„Je to kvôli tomu, aby ľudia nejedli ryby, nakoľko sa v nich nachádzajú ťažké kovy, ktoré sú kumulatívne jedy a mohli by ohroziť zdravie ľudí,“ uviedol riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Rimavskej Sobote Rudolf Smriga.
„Aj po dva a pol roku naďalej do rieky vteká denne vyše osem kilogramov arzénu,“ informoval Varga. Na rieke Slaná stále platí mimoriadna situácia. Ekologickou haváriou sa zaoberá aj polícia.