Na hlavný obsah

Nálepky či tričká s nápisom v pléne NR SR? Rokovací poriadok by sa mal po siedmich rokoch zmeniť

O zmene sa diskutuje už od jari.

Nálepky či tričká s nápisom v pléne NR SR? Rokovací poriadok by sa mal po siedmich rokoch zmeniť
Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Foto: TASR/Martin Baumann

Rokovací poriadok parlamentu by sa mal po siedmich rokoch zmeniť. Diskutuje sa o tom už od jari. Poslanci naprieč koalíciou a opozíciou hovoria o jasných hraniciach na vyjadrovanie sa v pléne a tiež mimo neho.

Rokovací poriadok Národnej rady SR naposledy novelizovali v roku 2017. Poslanci by privítali najmä prísnejšie pravidlá pre vyjadrovanie sa a pre oblečenie v pléne.

,,Ja si pamätám časy, kedy sa tu ešte jedli keksíky veselo, pila káva a chodilo sa v rifliach a krátkych tričkách a predpokladám, že toto nie je úplne vhodné pre poslancov národnej rady,“ uviedol predseda poslaneckého klubu Hlasu-SD Róbert Puci.

„Mali sme tu absolútne neprijateľné správanie sa niektorých poslancov v pléne. Tam chceme dávať nejaké sankcie. Jedna možnosť, že finančné, druhá možnosť, že ľudia na nejaký mesiac dva tri na niekoľko schôdzí budú napríklad vykázaní,“ priblížil poslanec Roman Michelko (SNS).

Zmenám rokovacieho poriadku sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Karolína Janičíková:

,,Vládna koalícia si presadí to, čo oni chcú. Ich základným cieľom je, aby sme čo najmenej boli v parlamente, aby sme čo najmenej mohli hovoriť, vystupovať,“ myslí si šéf poslaneckého klubu koalície Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia Michal Šipoš.

Koncom septembra sa zástupcovia parlamentných strán stretli na pracovnej skupine, na ktorej okrem novely rokovacieho poriadku otvorili aj otázku etického kódexu poslanca.

„Okrem incidentu Ján Mažgút – Igor Matovič sú tu opakovane hanlivé výroky v pléne národnej rady alebo mimo neho, kedy to vyvrcholilo s poslancom Huliakom. Nejaké správanie sa poslancov a nejaká politická kultúra,“ hovorí líder poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.

,,Ja sa prispôsobím akýmkoľvek zmenám v rokovacom poriadku. Pevne verím, že zástupcovia opozície a koalície urobia rokovací poriadok skutočne konštruktívny,“ reagoval poslanec Rudolf Huliak.

Urýchlenie rokovacieho procesu

Okrem týchto zmien má novela priniesť aj praktické úpravy, ktoré urýchlia rokovací proces. „Čítanie pozmeňujúcich návrhov v pléne, či to má vôbec zmysel v súčasnej dobe, keď všetko je zverejnené na webe. Každý poslanec má automaticky prístup aj cez nové elektronické zariadenie ku všetkým zmenám, ktoré sú zaradené na schôdzu,“ dodal Puci.

,,Vyhnúť sa tým trápnym situáciám, či niekto prečítal bodku, alebo čiarku a venovať sa efektívnejšiemu fungovaniu národnej rady,“ povedal predseda poslaneckého klubu Smer-SD Ján Richter.

,,Čo sa týka napríklad pozmeňujúcich návrhov, tak pozmeňujúci návrh môžete dať len vtedy, keď máte 15 podpisov. Myslíme, že je to nefér voči stranám, ako sme my, že máme jedenásť poslancov,“ skonštatoval šéf klubu KDH Igor Janckulík.

Zástupcovia všetkých poslaneckých klubov majú do 15. októbra predložiť svoje návrhy, čo by zmenili. ,,Bolo by absurdné, ak by sa chcela koalícia dohodnúť na niečom, čo bude namierené napríklad proti opozícii a bude opozíciu obmedzovať,“ zdôraznil poslanec Ondrej Dostál (SaS).

,,Pripravujeme rokovák nie na tri roky, ale na dlhšie časové obdobie. Tí, ktorí sú teraz v koalícii, potom môžu byť v opozícii a opačne. To znamená, malo by to byť všeobecne prijaté,“ doplnil Richter.

Poslanci by novelu rokovacieho poriadku mohli mať na stole už v novembri.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko