Laureátmi tohtoročnej Nobelovej ceny za chémiu sa stali Američania David Baker a John Jumper a Brit Demis Hassabis. Ocenenie získali za výskum v oblasti bielkovín.
Vyhlásila to v stredu (9. 10.) v Štokholme Kráľovská švédska akadémia vied. Ocenená trojica prispela k predpovedaniu a navrhovaniu trojrozmerných štruktúr a funkcií proteínov.
Baker pôsobí na Washingtonskej univerzite v Seattli v USA, zatiaľ čo Hassabis a Jumper pracujú v Londýne v spoločnosti Google DeepMind, ktorá sa zaoberá výskumom umelej inteligencie.
Minuloročnú Nobelovu cenu za chémiu získala trojica vedcov z USA a Ruska – Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov – za objav a výskum polovodičových nanokryštálov známych ako kvantové bodky.
Tohtoročné Nobelove ceny sú spojené s dotáciou 11 miliónov švédskych korún (takmer 968-tisíc eur). V prípade, že cenu v jednej kategórii získajú dvaja alebo traja jednotlivci, ako je tomu dnes, sumu si medzi sebou rozdelia.
Predošlé ocenenia
V pondelok (7. 10.) vyhlásili Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu,. Tento rok ju získali Američania Victor Ambros a Gary Ruvkun za objav mikroRNA. ide o veľmi malé molekuly kyseliny ribonukleovej (RNA), ktoré ovplyvňujú reguláciu génov.
V utorok bola Nobelova cena za fyziku udelená Američanovi Johnovi Hopfieldovi a britsko-kanadskému vedcovi Geoffreymu Hintonovi za objavy a vynálezy, ktoré prispeli k rozvoju umelej inteligencie, konkrétne strojového učenia pomocou umelých neurónových sietí.
Tohtoročnú Nobelovu cenu za literatúru vyhlásia vo štvrtok (10. 10.) a Nobelovu cenu za mier v piatok (11. 10.). V pondelok (14. 10.) uzavrie týždeň udeľovania ocenení Nobelova cena za ekonómiu. Ako jediná nebola uvedená v závete iniciátora ceny, vynálezcu dynamitu, chemika Alfreda Nobela (1833 – 1896).
Nobelove ceny, zhmotnené v Nobelových medailách, sa budú udeľovať 10. decembra, v deň úmrtia Alfreda Nobela.