Na hlavný obsah

Obyvatelia Šurian navštívili baterkáreň v Číne, aby zistili, čo ich čaká. Aké sú ich reakcie?

Petíciu proti nej podpísali už tisíce ľudí.

Obyvatelia Šurian navštívili baterkáreň v Číne, aby zistili, čo ich čaká. Aké sú ich reakcie?
Závod v Šuranoch bude kópiou čínskej fabriky pôsobiacej v meste Hefei. Foto: STVR

Znečistenie ovzdušia a podzemných vôd, hlučnosť a prašnosť či negatívny vplyv na zdravie. Aj takéto obavy vyvoláva projekt baterkárne, ktorá má vyrásť v Šuranoch. Petíciu proti nej podpísali už tisíce ľudí.

Investori tvrdia, že z nového závodu netreba mať obavy. Modelový areál, ako má vyrásť u nás, preto navštívili v Číne odborníci zo Slovenska, aj asi tri desiatky ľudí z regiónu Šurian.

Výstavba baterkárne v Šuranoch by sa mala začať asi v polovici budúceho roka. Závod s celou výrobnou technológiou bude kópiou čínskej fabriky pôsobiacej v meste Hefei.

„Každá budova má zelený zdroj a fotovoltaiku, čo bude aj prípad Šurian. Chceli sme, aby ľudia navnímali baterkový sektor a ako to vyzerá,“ uviedol výkonný riaditeľ InoBat & cofaunder Marián Boček.

Otázka udržateľnosti

Možnosť prezrieť si areál aj samotné výrobné linky dostali tak aj ľudia z regiónu. Do čínskeho Hefei ich prišlo asi tridsať.

„Myslím si, že nás to ovplyvní pozitívne. Jediného, čoho sa obávam, je to, či tá udržateľnosť, ktorú sľubujú, bude aj reálne dodržaná, že si budeme strážiť našu prírodu,“ hovorí obyvateľka regiónu Šurany Lucia Langerová.

Návšteve baterkárne v Číne sa v Správach venovala redaktorka Jana Obrancová:

„Nás zaujímalo, vidieť to naživo, posúdiť, aký je to závod, aký je ten výrobný proces, čo môžeme očakávať v našom regióne,“ uviedol starosta obce Hul a obyvateľ regiónu Ivan Šeben.

„Toto nie je výjazd fanklubu, toto je exkurzia ľudí, ktorí majú obavy, ktorí majú otázky, ktorí chcú vidieť, ktorí chcú porozumieť, ktorí sa chcú pýtať, toto si myslím, že je zdravé,“ vyhlásil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vladimír Šimoňák.

„Mnoho ľudí, ktorí nie sú z tohto sektora, keď počujú o baterkách, tak si automaticky myslia, že sú to staré olovené batérie, ktoré sú veľmi znečisťujúce. Avšak lítiové batérie sú vo všetkých smeroch úplne iným konceptom,“ tvrdí viceprezident Gotion a predseda predstavenstva GIB EnergyX Steven Cai.

S výstavbou by mali začať budúci rok

Závod v čínskom Hefei vyrobí 80-tisíc batérií denne, a to za prísnych bezpečnostných a hygienických podmienok. Pracujú tu v ochranných oblekoch.

„Nie, aby sme sa my ochránili od tej baterky, alebo od toho procesu, ale je to kvôli tomu, aby sme my ochraňovali tú baterku. Aby sme my nevyžarovali zo seba vlhkosť,“ vysvetlil výkonný riaditeľ GIB EnergyX Pavol Krokoš.

„Nebola som tu z toho dôvodu, aby ma presvedčili o nejakých negatívach a tie pozitíva tu teda vidím,“ hovorí obyvateľka regiónu Zuzana Šutková.

„Bol som veľmi milo prekvapený, ako to vyzerá vnútri v priestoroch fabriky. Bola tam čistota, videl som ako fungujú zamestnanci,“ dodal iný obyvateľ regiónu Samuel Cvik.

„Toto je vysoko automatizovaná výroba, kde je naozaj veľmi dôležité pozerať na čistotu výroby. Očakávať nejaké problémy pre ľudské zdravie nie je úplne reálne a naopak, práve toto prinesie príležitosti pre tých domácich,“ zdôraznil riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Patrik Križanský.

Projekt v Šuranoch sa aktuálne pripravuje na proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktorý chcú spustiť v decembri. Samotná výstavba by sa mala začať na budúci rok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika