Gruzínska volebná komisia oznámila, že v utorok (29. 10.) prepočíta hlasy v približne 14 percentách volebných miestností. Reaguje tak na podozrenia, že víkendové parlamentné voľby boli zmanipulované. Informovala o tom agentúra AFP.
Volebná komisia prepočíta hlasovacie lístky z náhodne vybraných volebných miestností, spresnili úrady.
V sobotných (26. 10.) parlamentných voľbách zvíťazil podľa ohlásených výsledkov vládnuci Gruzínsky sen, ktorý získal 53,9 percenta hlasov. Päťpercentnú hranicu prekonali ďalšie štyri opozičné strany. Všetky však odmietli uznať výsledky volieb a nový parlament plánujú bojkotovať.
Desaťtisíce ľudí vyšli v pondelok (29. 10.) večer do ulíc Tbilisi a požadovali nové voľby, pričom mnohí mávali vlajkami Európskej únie a Gruzínska.
Davy však boli podľa portálu Politico menšie ako na protestoch, ktoré v lete zvolali skupiny občianskej spoločnosti proti autoritárskym zákonom. Opoziční lídri protestujúcim povedali, že o ďalších krokoch rozhodnú v najbližších dňoch.
Na možný podvod poukázali pozorovatelia
Koalícia desiatok gruzínskych mimovládnych organizácií, ktoré pôsobili na voľbách ako pozorovatelia, údajne odhalila schému volebného podvodu a vyzvala na preverenie a anulovanie viac než 300-tisíc odovzdaných hlasovacích lístkov.
Dôkazy, ktoré získala, podľa nej potvrdzujú, že išlo o vopred naplánovaný organizovaný podvod a jeho prípravy sa začali ešte pred voľbami.
Medzinárodní pozorovatelia vyjadrili znepokojenie z prípadov zastrašovania voličov, fyzických útokov voči nim, kupovania hlasov či prípadov viacnásobného hlasovania, oznámila v nedeľu Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Pozorovatelia vyzvali na prešetrenie takýchto incidentov a zároveň naliehali na ďalšie demokratické reformy v krajine.
Orbán považuje voľby za demokratické
Voľby v Gruzínsku, v ktorých zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen, boli slobodné a demokratické. Vyhlásil to v utorok (29. 10.) maďarský premiér Viktor Orbán počas jeho návštevy v Tbilisi.
Maďarský predseda vlády v prejave zablahoželal gruzínskemu ľudu k tomu, že „hlasoval za mier a nedovolil, aby sa… krajina stala druhou Ukrajinou“.
Orbán v súvislosti s prešetrením volieb vyhlásil, že ak by vo voľbách vyhrali liberáli, EÚ by sobotňajšie hlasovanie označila za demokratické.
Viktor Orbán pricestoval do Gruzínska v pondelok (28. 10.), len dva dni po parlamentných voľbách. Maďarský premiér ešte pred zverejnením konečných výsledkov zablahoželal k víťazstvu tamojšej proruskej vládnej strane. Stal sa zároveň prvým lídrom krajiny EÚ, ktorý pogratuloval Gruzínskemu snu k víťazstvu.
Maďarsko je v súčasnosti predsedajúcou krajinou Rady Európskej únie. Šéf európskej diplomacie Josep Borell však upozornil, že Orbán počas návštevy Gruzínska nezastupuje Úniu. Jeho cestu skritizovali aj ministri zahraničných vecí 13 krajín EÚ vrátane Česka a Poľska.