Policajti a doručovatelia Slovenskej pošty chodia spoločne za seniormi a upozorňujú ich na podvodníkov. Vlani polícia zachytila takmer 190 prípadov. Najmä starším ľuďom v telefonáte tvrdili, že sú ich známi, lekári alebo policajti. Takto od nich vylákali viac ako dva milióny eur.
Skúsenosť s podvodníkmi mala približne pred rokom aj dôchodkyňa z Bratislavy. „Telefonovali mi, že môj vnuk je v nebezpečí. Ten chlap, ktorý rozprával, mal taký istý hlas ako môj vnuk,“ povedala podvedená dôchodkyňa.
Podvodníci od nej žiadali väčší obnos peňazí, preto si ich bola vybrať v banke. „Bolo ich viac, boli dvaja alebo traja,“ dodala.
Podvodníci sa najčastejšie vydávajú za príbuzných a známych. Povedia, že seniorov príbuzný spôsobil dopravnú nehodu, leží v nemocnici a nemôže komunikovať. Často sa vydávajú aj za zamestnancov pošty, ktorí im chcú vrátiť preplatok.
„Ďalším podobným prípadom, s ktorým sa stretávame, je takzvaný policajt, kedy je zavolané seniorovi, že sa v stal obeťou podvodu a je musí čo najrýchlejšie všetku hotovosť a šperky dať do nejakého vrecka a odniesť ho na dohodnuté miesto,“ priblížil riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru SR Stanislav Hromádka.
Podvodom na dôchodcoch sa v Správach venovala redaktorka Miriam Čerešníková:
Policajti s poštármi šíria osvetu
Policajti spolu s doručovateľmi Slovenskej pošty preto začali medzi seniormi šíriť osvetu. Pravidelne ich navštevujú, odovzdajú im informačný leták, porozprávajú sa s nimi o skúsenostiach s podvodníkmi a upozornia ich na to, ako im nenaletieť.
„Slovenská pošta má viac ako štyritisíc doručovateľov. Týchto našich doručovateľov, doručovateľky veľmi dobre naši klienti poznajú. Na tomto základe je táto spolupráca s Policajným zborom postavená. My otvoríme dvere a so seniorom sa porozpráva potom príslušník polície,“ vysvetlil generálny riaditeľ Slovenskej pošty Vladislav Kupka.
„Ideme po vytypovaných uliciach a špecificky na miesta, kde už sme zaznamenali podobné pokusy o podvody alebo aj dokončené podvody,“ priblížil preventista Martin Masár.
„Veľakrát sa nám stalo v niektorých činžiakoch, že nás konkrétny človek, za ktorým sme išli, poslal aj k susede, že má starú susedu, aby sme aj tam išli, aby sme ju poučili, lebo je sama,“ povedala vedúca pošty v Bratislave Lívia Čambalová.
Seniori by podľa policajného preventistu mali podozrivý hovor okamžite ukončiť, nepodliehať panike a zavolať blízkemu alebo rovno na číslo 158.