Vzostup zbrojárskej výroby, výstavba vojenskej nemocnice či prehodnotenie komerčných zmlúv – to boli kroky, ktoré si stanovilo nové vedenie ministerstva obrany po nástupe kabinetu Roberta Fica (Smer-SD).
Podľa opozície to bol však rok nezmyslených investícií, chýbajúcej protivzdušnej obrany a medzinárodnej izolácie.
„Ministerstvo obrany sa bude podieľať na konsolidácii a bude prispievať jednotlivým civilným sektorom, kde bude považovať, že je to civilno-vojenské rozhranie,“ vyhlásil minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v súvislosti s pripravovanou výstavbou vojensko-civilnej nemocnice v Prešove.
Rok ministerstva obrany zhrnul v relácii Rádiožurnál redaktor Slovenského rozhlasu Tobiáš Petra:
Opozícia jej realizáciu pod krídlami rezortu obrany kritizuje. Podľa nich nemá s výdavkami ministerstva nič spoločné. „Rezort obrany sa stal dojnou kravou. Treba niečo sanovať, obrana to zachráni, treba postaviť nemocnicu, obrana to zachráni. Treba postaviť nový most, obrana to zachráni. Čo toto je za šialený systém,“ skonštatoval poslanec Tomáš Valášek (PS).
Napriek záväzku zachovania dvoch percent HDP na obranu podľa vládou schváleného dokumentu budú výdavky na úrovni 1,61 percenta. Podľa exministra obrany Jaroslava Naďa (Demokrati) prepadlo vyše 800 miliónov eur, ktoré sa mali investovať do obrany.
„Mohli ste mať celý systém protivzdušnej obrany, o ktorom hovoríte, aký je dôležitý, mohli ste ho mať splatený. K tomu by ste ešte ušetrili 200 miliónov. Mohli ste to dať vojakom do výplat, mohli ste im opraviť budovy, kasárne. Tak, ako sme to robili my, to všetko ste mohli urobiť,“ odkázal ministerstvu Naď.
Dodal, že rezort sa nepohol ani v projektoch kolesových a pásových vozidiel. Kritizuje niekoľkomesačné čakanie s obstaraním protiraketového systému BARAK, ktoré schválila vláda Eduarda Hegera. Kaliňák hovorí, že dohoda je už vo finále.
„Zo strany Izraela už je podpísaná. Prvé kusy techniky by mali prísť budúci rok a myslím si, že skompletované, odskúšané vojskovými skúškami prvý polrok do roku 2026,“ informoval Kaliňák.
Vývoz munície na Ukrajinu
K vyššej vzdušnej ochrane prispel aj prílet dvoch stíhačiek F-16. Nedoriešená je stále ich pôvodná domovská základňa na letisku Sliač. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) však modernizácia nezodpovedá plánovaniu.
„Pokiaľ ministerstvo obrany nezdynamizuje aktivity vo vzťahu k agentúre NATO, tak sú obavy, aby to letisko bolo včas pripravené,“ upozornil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.
Rezort obrany s príslušnou agentúrou v rámci NATO zmluvy neskôr zrušil s tým, že chce letisko obstarať za pomoci domácich firiem. Podobne chce postupovať aj v rámci vývozu munície a obranných produktov, ktoré víta predseda PS Michal Šimečka.
„Lebo ak si pamätáte, tak predseda vlády Robert Fico hovoril, že ani náboj na Ukrajinu. Teraz tam idú nie zanedbateľné položky, pokiaľ ide o zbrane,“ podotkol Šimečka. Ministerstvo obrany však naďalej odmieta darovanie vojenskej techniky zo zásob rezortu.